Ekonomi

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

Öğrencilerin kredi çekebileceği bankalar uygun faiz oranları ve uzun vade imkanlarıyla öğrencilerin ihtiyacı olan finansman desteğini sağlamaktadır.

Öğrenci kredileri genelde bankalar tarafından ‘Eğitim Kredisi’ adı altında kullandırılmaktadır. Bu krediyi bütün bankalar kullandırmamakla birlikte öğrenci eğitim masrafları, kurs masrafı ve barınma masrafı gibi alanlarda bazı bankalar kredi imkanlarını öğrencilerin ihtiyacı için verebilmektedir.

Eğitim Kredisi Nasıl Alınmaktadır?

Bankalara kredi başvurusu yapan öğrencilerin kredi alabilmeleri için bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Öncelikle kredi başvurusunda bulunan öğrencinin kredi notunun düşük olmaması gerekmektedir. Kredi notu başvuru sahibinin geçmişine bakılarak değerlendirilmektedir.

Eğer geçmişe ait bankalara ödenmemiş borçlar söz konusu ise kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabilmektedir. Başvuru sahibinin kredi notu yüksek ise kefil ya da gelir belgesi istemeden bazı bankalar kredi kullandırabilmektedir.

Öğrenci Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Öğrencilere kredi kullandıran bankalar ve bu bankaların kredi başvurusunda istediği şartları şu şekilde listeleyebiliriz:

Denizbank öğrenci kredisi; Öğrencilerin eğitim masraflarının finanse edilebilmesi amacıyla 10.000 TL üst limit tutarıyla 60 aya kadar vade seçeneğiyle kredi kullandıran Denizbank bu kredinin faizlerini 12 aylık vadede aylık %2,81; 12 aydan 60 aya kadar ise aylık %2,91 olarak belirlemiştir. Denizbank şubelerine başvuru yapılabilen bu kredi için gerekli olan belgeler; kimlik belgesi, gelir belgesi, öğrenci kabul belgesi ve ikametgah adresi ve son aya ait resmi fatura örneğidir.

Halkbank eğitim kredisi; Halkbank 50.000 TL üst limit miktarı 36 ay vade seçeneği ve aylık %2,43 faiz oranıyla eğitim masraflarının karşılanması için öğrencilere kredi imkanı sağlamaktadır. Bu krediyi çekebilmek için öğrenci kredi notunun yüksek olması ve düzenli bir gelir sahibi olunduğunu belgelemek zorunludur. Halkbank şubelerine yapılabilen kredi başvurularında kimlik belgesi, öğrenci belgesi, gelir belgesi ve ikametgah belgesi bankaya teslim edilmesi gereken belgelerdendir.

Ziraat Bankası eğitim kredisi; Tüketici kredisi kapsamında ister öğrenci velisi isterse öğrenci gelirini belgelemek koşuluyla kredi imkanından faydalanmaktadır. Kredi üst limiti 30.000 TL olup kredi vade tutarı 36 aya kadar uzatılabilmektedir. Aylık %2,43 faiz oranıyla kullanılabilen öğrenci kredisi çekilirken hayat sigortası yapılması zorunluluk arz etmektedir. Ziraat Bankası şubelerine yapılabilen kredi başvurularında kimlik belgesi, öğrenci belgesi ve eğitime ilişkin faturalar, gelir belgesi, ikametgah gibi belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Kamuilanlari.com Özel İçerik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir