EkonomiÖnemli Başlıklar

Evde Bakım Parası Alımı İçin Şartları Neler? Yatalak Hasta Bakanlar Dikkat!

Yatalak hasta bakanlar maaş almak istediklerinde ilgili yerlere başvurarak evde bakım parası alabilirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlemeleriyle başlatılan uygulamaya göre aynı evde bakıma muhtaç olan yaşlı veya engelli kişilere yönelik evde bakım maaşı hizmeti verilmektedir. Evde bakım maaşı almak için şartları neler? detaylar haberimizde…

Yazımızda; hasta bakım maaşı nedir, hasta bakım parası için nereye başvurulur, hasta bakım parası alma şartları nelerdir gibi birçok önemli bilgiyi bulabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmaları neticesinde başlamış bir uygulamadır. Bu uygulamaya göre;

  • Başkasının yardımına ihtiyaç duyan, başkasının bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek durumda olan,
  • Kendi başına ihtiyaçlarını gideremeyen (yatalak olmasından dolayı beslenme, tuvalet, giyinme ihtiyaçlarını karşılayamayan ve merdiven inip çıkması mümkün olmayan)

Vatandaşlara bakan kimseler devlet tarafından hasta, yaşlı, engelli bakım maaşı alabilirler. Gerekli şartların sağlanması sonucunda evde bakımı üstlenen kişilere aylık 1085 lira bakım parası verilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde yatalak ve bakıma muhtaç hastası olduğuna dair raporu olan herkes evde bakım maaşı alabilmektedir. Söz konusu maaş, hasta ya da bakıma muhtaç kişilere değil de evde bakımı üstlenen kişilere verilmektedir.

Hasta bakım parası için nereye başvurulur, sorusuna cevap olarak; evde bakım maaşı almak için gerekli şartları sağlamış kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ya da İlçe Müdürlüğü’ne müracaat yoluyla başvuru yapmaları gerekmektedir. Talep edilen evraklar arasında, başvuru belgesi bakıma muhtaç olan kişiye ait kimlik ve ikametgâh bilgilerinin yanında bakıma muhtaç olduğuna dair rapor da yer almaktadır. Bu evraklar ve başvuru belgesi bulunan ildeki valilik veya kaymakamlıktan alınmaktadır. Ardından muhtaçlık belgelerinin de temin edilmesi gerekmektedir. Tüm belgelerin SGK’ya ait Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edildikten sonra onay alınması durumunda maaş hakkına sahip olunabilir.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde bakım maaşı şartları 2019 yılı itibarıyla şöyle belirlenmiştir:

  • Hastanelerden alınan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik kapsamındaki sağlık kurulu raporunda engel oranı %50 ve üzerinde olması gereklidir. Ağır engelli bölümünün EVET olarak belgelenmesi şarttır.
  • Her türlü gelir esas alınmak şartıyla bakımlı olmakla yükümlü kişinin aylık geliri, evde yaşayan tüm kişilerin gelirleri dahilinde hesaplandığında bir aylık asgari ücret t29utarının 2/3’ünden az olmak zorundadır.

Haberin Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir