Önemli Başlıklar

Hasta bezlerinde uygulanan KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi için kanun teklifi!

Teklif ile hasta bezlerinden alınan Katma Değer Vergisi oranının %1 olarak belirlenmesi ile engelli ve hasta olan kişilere maddi destek sağlanması öngörülmektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizin etkisiyle halkımız hızla yoksul ulaşmaktadır. Artan vergi yükü enflasyon ve zamlar vatandaşları ekonomik anlamda zorlamaktadır. Bu süreçte engellilerin ve hastaların giderleri de olağanüstü şekilde artmıştır. Türkiye sakatlar Derneği’nin yaptığı açıklamalara göre, devlet 2 ayda bir 240 adet hasta bezi için 350 TL ödemektedir. Ancak bu ödeme hasta bezleri için yeterli gelmemektedir. En uygun fiyatlar için bile 550 ile 650 lira arası bir ücret ödenmektedir. Aradaki fark vatandaşımızın cebinden çıkmakta ve mevcut ekonomik şartlarda zaten zorlanan aileler bu nedenle ekonomik açıdan daha da zor günler yaşamaktadır.

En düşük engelli aylığının 609 TL en yüksek engelli aylığını ise 914 lira olduğu ülkemizde vatandaşlarımızı bir de hasta bezleri için ek ücret ödemek, ekonomik açıdan zorlamaktadır. Artan fiyatlar göz önüne alınarak hasta bezlerinin karşılanması ile ilgili yeniden bir düzenleme yapılması gerektiği ve devletin vatandaşlarımızın ihtiyacı kadar bir ödeme yapması bir gerekliliktir. Ayrıca Vatandaşlarımızın zorunlu ihtiyacı olan hasta bezlerinde KDV oranının düşürülmesi de özellikle geçinmekte zorlanan engelli yurttaşlarımız ve aileleri için önemli bir destek olacaktır.

Bu kanun teklifi ile hasta bezlerinde katma değer vergisinin yüzde 1’e indirilmesi hedeflenmektedir. Katma Değer Vergisi oranı hasta bezleri için yüzde 1 vergiye tabi, her bir işlem için yüzde 10’dur.  Cumhurbaşkanı bu oranı 4 katına kadar artırmaya yüzde 1’e kadar indirmeye, bu oranları dahilinde muhtelif mal ve hizmetler ile bazı malların perakende safhası ve inşaatının yapıldığı arsanın veya konutun vergi değeri ve bulunduğu yeri esas alarak konut teslimleri için farklı vergi oranları tespit etmeye yetkilidir.

İlgili Makaleler