EkonomiÖnemli Başlıklar

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Neler?

Bu yazımızda, torun bakma maaşı almak isteyen ebeveynleri ilgilen bütün bilgiler yer almaktadır. Ülkemizde geçen sene başlatılan uygulamayla büyükannelerin torununa bakması aylık maaşa bağlanarak ihtiyaç sahiplerine finansal destek ve kolaylık sağlanmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aralarındaki sözleşme sonucu faaliyete geçen bu uygulamayla annelerin iş hayatından kopmaması ve ekonomiye katkı sağlamalarına devam etmeleri amaçlanmıştır.

Diğer yandan düşük gelirli ailelere destek olması amacıyla başlatılan bu projede öncelik olarak 10 pilot il belirlenmişti. Belirlenen pilot illerde 1000 kişiye ayrılan kontenjan sonucu seçilen büyükanneler Nisan ayından itibaren 12 ay boyunca 425 TL olan aylık maaşı almışlardı.

Bu sene itibarıyla da yürürlükte kalan ve ara vermeden devam eden torun bakım parası başvuru şartları ve başvurunun nasıl yapılacağı konusunda gerekli bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Torun Bakma Maaşına Kimler Başvurabilir?

–    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı

–    Pilot illerde ikamet eden

–    Çocuk ve anne aynı evde kalan, büyükannenin ise aynı evde olmasa bile aynı il sınırları içinde başka bir evde ikamet etmesi

–    Annenin en az 18 yaşında olması

–    Başvurudan önce çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması (3 yaşını geçmiş bebekler adına yapılan başvurular iptal edilir)

–    Çalışan annenin özel sektörde sigortalı olarak çalışıyor olması ve maddi destek süresi boyunca işten ayrılmaması (Torun bakma maaşı 12 ay boyunca verileceğinden annenin bu süre boyunca çalıştığı işten çıkmaması gerekir)

–    Analık izin süresinin bitmiş olması (Doğumdan sonraki 8 hafta içinde başvuru yapılamaz)

–    Maddi destek süresi boyunca çocuğa başka bir bakıcının bakmıyor olması

–    Büyükannenin çocuk bakımında sıkıntı olabilecek derecede önemli fiziksel ve ruhsal rahatsızlığının olmaması ve belgesi

Toruna Bakma Maaşı Başvurusu 2019

Torun bakım parası 2019 yılında da ihtiyaç sahiplerine verilmeye devam ediyor. Başvuru için gerekli şartları tamamlayan anneler internet üzerinden başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın internet sitesinden ilgili formu doldurarak başvuru yapabilir, ayrıca sorgulama sekmesiyle önceden yapılan başvurunun son durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir