Önemli Başlıklar

Şehit ve Gazi Ailelerine Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Şehit ailelerine faizsiz kredi veren bankalardan kredi almak, tüm şehit ve gazi yakınlarına tanınmış haklardan biridir.

Vatanları uğruna hayatlarını feda etmiş şehitlerimizin ailelerine destek olmak adına başta devletimiz olmak üzere özel kurum ve kuruluşlar maddi ve manevi yardım sağlıyor.

Bunlardan devletimizin şehit yakınlarına yaptığı hizmetler arasında; şehit ailesinin sosyal güvencesi olsun ya da olmasın maaş bağlıyor, şehit ailesinden iki kişiye çalışma imkânı sağlıyor ve şehir ailelerine faizsiz kredi olanakları sunuyor.

Şehit yakınlarının bu hizmetlerin hepsinden faydalanması gerekiyor. Bu konuda şehit ailelerine faizsiz kredi veren banka sadece kamu bankası olan Ziraat Bankası olarak göze çarpıyor. Diğer bankalardan da şehit yakınlarına ve ailelerine özel kredi hizmetleri sunuluyor fakat faizsiz değiller. Ziraat Bankası’nın şehit ailelerine faizsiz kredi hizmetinin dışında diğer özel bankaların çok düşük bir miktarlarda faiz uyguladığı biliniyor.

Ziraat Bankası’nın hizmeti olan faizsiz kredi, konut kredisi türündedir. Şehit yakınları tarafından merak edilen “faizsiz konut kredisi kimlere verilir?” sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi (Konut Kredisi)

Bu krediden yararlanan şehit yakınları sadece 1. dereceden yakınlar olarak kabul edilmektedir. Yani şehidin ailesi olan; annesi, babası, eşi ve çocukları bu faizsiz krediden faydalanabilir. Bunun yanında ihtiyaç ve taşıt kredileri için de şehit yakınlarına 4 yıl vadeyle taksitlendirme yapılmaktadır.

Şehidin 1. dereceden yakını olan bu kişiler ihtiyaç duydukları halde bu kredi hizmetlerinden de yararlanabilirler. Yalnız konut kredisi dışında kalan bu krediler (taşıt ve ihtiyaç) faizsiz değildir. Şehit ailelerine özel çok düşük faizden verilmektedir.

Gazilere Faizsiz Konut Kredisi 2019

Ziraat Bankası tarafından şehit ailelerine verilen faizsiz kredinin yanında gazilerimize özel de konut kredileri verilmektedir. Gazilere faizsiz konut kredisi 2019 yılında da devam etmektedir. Diğer özel bankalardan kullanılan krediler bu krediden faydalanmada engel değildir. Faizsiz konut kredisinden yararlanmak isteyen şehit ve gazi yakınları gerekli şartları tamamladığını gösteren “Hak Sahipliği Belgesi” alabilirler. Bu belgeyi temin eden şehit ve gazi aile fertleri en yakın Ziraat Bankası şubesine başvurarak krediden yararlanmaya başlayabilirler.

Faizsiz Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar
 

  • Hak Sahipliği Belgesi
  • Noter onaylı tapu fotokopisi
  • Kimlik fotokopisi

Kaynak: Emlak365.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir