Önemli Başlıklar

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) Burs Başvuru Formu 2019

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru formuna www.vgm.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Ayrıca site üzerinden başvuru formunun nasıl doldurulacağına ve başvurunun nasıl yapılacağına dair yayınlanan kılavuza ulaşmak da mümkündür. Başvuru yapmadan VGM burs başvuru kılavuzunun okunması faydalı olacaktır. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuru Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde burs başvurularını nasıl yapılacağına dair bir kılavuz yayınlanmıştır. 2018-2019 eğitim öğretim senesinde VGM burs başvuruları 15 Eylül ile 30 Ekim tarihleri arasında www.vgm.gov.tr adresinden yapılmıştır. Başvurular internet sitesinde bulunan başvuru belgesini doldurmak suretiyle yapılır.

Halihazırda burs alan öğrencilerin tekrar burs başvurusu yapmaları gerekmez. Yeni dönemden bursları otomatik olarak yenilenir.

Son başvuru tarihinden sonra yapılan başvurularda verilen bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek değerlendirme kriterlerine göre burs verilecek öğrenciler seçilir.

Burs Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuru formunun nasıl doldurulacağı ile ilgili VGM web sitesinde bir kılavuz yayınlanmıştır. Öncelikle Vakıflar Genel Müdürlüğü bursuna başvuru yapmak isteyen kişiler www.vgm.gov.tr adresinden burs başvuru formuna giriş yapmalıdır. Başvuru ekranında öğrenciden adı, soyadı doğum tarihi, baba adı, kimlik türü, TC kimlik numarası, nüfus cüzdanı, seri numarası bilgileri, istenir. Ayrıca ekran alt kısmında kişisel verilerin işlenmesi açıklama metni bulunmaktadır. Formu okuduktan sonra eğer onaylıyorsanız onaylıyorum kutucuğuna tıklamalısınız. Bu metin alt kısmında güvenlik doğrulaması bölümü bulunur. Buradaki kutucuğa tıklamanız sizin gerçek bir kişi olduğunuzu gösterir.

Burs Başvuru Formu Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burs başvuru kılavuzunda öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalara yer verilmiştir.

•    Burs başvuru formuna girilen bilgilerin öğrencinin nüfus cüzdanı bilgileri ile aynı olması gerekir. Yanlış girilen bilgiler için başvuru sistemi hata verir. Özellikle isim girerken dikkat edilmesi gereken nokta isimden önce ya da sonra boşluk bırakılmazsa sistem ismi kabul etmeyeceğidir.

•    Başvuru formu bilgiler gerilirken büyük ya da küçük harfe dikkat edilmesi gerekmez. Sistemin tamamında girilen bilgiler büyük harf olarak algılanır.

•    Doğum tarihi alanına doldururken tarih 2 şekilde yazılabilir. Gün, ay ve yıl arasına herhangi bir noktalama işareti konulmadan yazılan doğum tarihleri kabul edilir. Ayrıca gün, ay ve yıl arasına nokta (.) ve eğik çizgi (/) yazıldığında da doğum tarihi kabul edilmektedir. Örneğin ggaayyyy, gg.aa.yyyy veya gg/aa/yyyy şeklinde yazılabilir.

•    Başvuru formunda kimlik çocuğu seçme alanı bulunmaktadır. Kimliklerin yenilenmesi ile kimlik kartı ile başvuru yapma işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. Bu sebeple kişinin kimliği eski ise nüfus cüzdanı kutucuğunu yeni kimlik kartına geçiş yaptıysa kimlik kartı kutucuğunu işaretlemesi gerekir. Bu alana doğru işaretlemek önemlidir Çünkü istenen seri no bilgisi her iki Kimlikte farklıdır. Bu sebeple senin numarasını kimlik türüne göre doğru girildiği kontrol edilmelidir.

•    Ayrıca seri numarası giriş yapılırken 0 (sıfır) ile büyük o harfi (O) ve 1 ile büyük ı harfi (I)  karışabilmektedir. Bu noktaya da dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

•    Onaylama işleminden önce kişisel verilerin işlenmesi açıklama metni okunmalı ve onaylanmalıdır. Aksi takdirde sistem başvuruyu kabul etmez.

•    Son olarak güvenlik kodu alanında bulunan “Ben robot değilim” kutucuğuna tıklanmalı ve “Doğrula” butonuna basılmalıdır. Ekrana gelen resimlerden doğru olan seçilirse kutucukta yeşil bir tik işareti oluşur. Bu durum kişinin gerçek bir kişi olduğunu gösterir. Doğru resim seçilmediği takdirde, doğru resim seçene kadar ekranın sürekli yeni resimler gelir.

•    Ayrıca doğrulama işlemi yapıldıktan sonra 2 dakika içinde giriş butonuna basılmazsa doğrulama işlemini yeniden yapmak gerekir.

Öğrencinin Nüfus Bilgileri Bölümü

Öğrencinin giriş ekranında doldurduğu bilgilere göre nüfus bilgileri alanı otomatik olarak bu ekrana gelirler. Ancak öğrenciden ekstra birkaç bilgi istenmektedir. İstenen bilgilerden biri aile fert sayısıdır. Aile fert sayısını doldurulurken öğrenci kendisine aile fert sayısına dahil etmez Ayrıca vefat eden aile bireyleri de aile fert sayısına dahil edilmez. Bunlar haricinde evli kardeşler 25 yaşından büyük kardeşler ve aynı evde oturmayan aile bireyleri de aile fert sayısına dahil edilmez.

Öğrenciden doldurulması istenen diğer bilgi okuyan kardeşler bilgisidir. Öğrenci 25 yaşında olan veya 25 yaşından küçük ve evli olmayan kardeşlerinin bilgisinin bu alana girmelidir. Eklenecek kardeşler herhangi bir ortaöğretim kurumunda veya üniversitede okuyor olmalıdır. Açık öğretim, Uzaktan

Eğitim, Yüksek lisans veya doktora programlarında okuyan kardeşler bu alana eklenmemelidir.

Öğrencinin Aile Bilgisi Bölümü

Başvuru formunda aile bilgileri alanı doğru olarak doldurulmalıdır. Kişinin annesi veya babası hayatta değilse “anne veya baba çalışma durumu” ile “anne ile babanın birlikte yaşama durumu” bölümleri doldurulmaz.

Anne veya baba hayattaysa “anne veya baba şehit mi” alanında doldurulması gerekmez.

Doldurulması gereken ailenin toplam aylık geliri seçeneğinden ailenin her ferdinin kazandığı gelir miktarı toplanarak menüden seçim yapılmalıdır. Aile herhangi bir yerden yardım alıyorsa toplam geliri bu yardım miktarları da eklenmelidir.

Öğrencinin Okul Bilgileri Bölümü

Bu bölüm de öğrenciden öğrenim gördüğü okul bilgileri istenir. İstenen okul bilgileri şunlardır:

•    Okuduğu üniversite ismi

•    Fakülte veya Meslek Yüksekokulu bilgisi

•    Okuduğu bölüm veya program bilgisi

•    Üniversitenin statüsü

•    Sınıf bilgisi

•    Öğrencinin okuduğu bölümün ya da programın öğrenim süresi

Bu alan doldurulurken üniversite fakülte veya Meslek Yüksekokulu Bilgisi bölüm veya program bilgisi ve sınıf bilgisini doğru girildiği kontrol edilmelidir.

Öğrencinin İkamet Bilgileri Bölümü

Bu bölümde öğrencinin ve ailesinin oturduğu yer bilgileri doldurulmalıdır.

Ailenin ikamet durumu bilgileri doldururken ailenin “Kendi evinde” mi ya da “Kirada” mı oturdu seçeneklerinden doğru olan işaretlenmelidir. Öğrencinin ikametgah bilgileri doldururken ise ailenin yanında mı aileden ayrı mı yaşadığı bilgileri işaretlenmelidir. Eğer öğrenci aileden ayrı yaşıyorsa öğrencinin ikamet detayı bölümünden devlet yurdunda veya kirada yaşadığı seçeneklerinden doğru olan işaretlenmelidir. Özel yurtta kalan öğrenciler kirada seçeneğini seçmelidir.

İletişim Bilgileri Bölümü

İletişim adresi kısmında il ilçe Bucak Mahalle Cadde Sokak dış kapı numarası ve iç kapı numarası ile posta kodu bilgileri doğru olarak girilmelidir.

İletişim bilgileri doldururken cep telefon numarası olarak en az bir numara girilmelidir. Telefon numarası gelirken Numaranın başına 0 eklenmez. Ayrıca iletişim bilgileri alanında e-posta adresi de istenir. Bu iki alanın doldurulması zorunludur ve bu alanların doğru olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü bölge müdürlükleri bu iletişim bilgilerinden zaman zaman bilgilendirme yapabilir.

Başvuru Onay Bölümü

Çünkü bilgilerin doğru olarak görülmesinin ardından işlemi tamamlamak için onaylı ve başvuru butonuna basmak gerekir. Onayla ve başvur butonuna basılmadan önce bilgilerin doğruluğunun bir kez daha kontrol edilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca kişinin bu butona basması bilgilerin doğruluğunu kabul etmesi ve yapılacak olan araştırmalar sonucu bilgileri yanlışlığı belirlendiğinde öğrenci hakkında yasal işlem yapılacağı kabul edilmiş olur.

Başvuruyu gerçekleştirdikten sonra başvuru formunu kaydetmek isterseniz ekrana gelen başvuru formunu aç butonuna basmalısınız. Bu butona basıldığında başvuru formu ön izleme ekranı açılır ve yazdırmak için ekranın üst bölümünde bulunan yazdır seçeneği ile tıklanır.

VGM Bursu Verilmeyen Kişiler

Öncelikle kişinin VGM bursu alabilmesi için bir Yüksek Öğrenim veya orta öğretim kurumunda okuması gerekir. Öğrenci olduğu halde VGM bursu alamayan öğrencilerin özellikleri şu şekildedir:

•    Herhangi bir işte devamlı olarak çalışarak en az asgari ücret alan öğrenciler (Devamlı olarak çalışmayan ve asgari ücretten daha az ücret alan öğrencilere burs verilir)

•    Polis Akademisi öğrencileri

•    Okumakla olduğu okulun süresini uzatmış öğrenciler

•    Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine

•    Kamu kurumlarından geri ödemesiz burs alan öğrencilere

•    Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuru Sonuçları

Başvuruların açıklanmasının ardından burs alan öğrencilerin açıklanması süreci başlar. KYK öğrenim bursu alan kişilere Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu verilmediği için sonuçlar KYK sonuçlarını açıklanmasının ardından duyurulur. Burs almaya hak kazanan kişilerin listesi www.vgm.gov.tr adresinden duyurular bölümünden yayınlanır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Miktarı Ve Süresi

Üniversite öğrencileri 2018-2019 Öğretim döneminde 8 ay (Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs) burs alabilmektedir. Ortaöğretim öğrencileri ise Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunu 9 ay ( Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran) süreyle alabilmektedir.Üniversite öğrencilerine verilen VGM burs miktarı 250 TL olarak belirlenmiştir. Ortaöğretim öğrencilerine verilen VGM burs miktarı ise 60 TL dir. Burslar aylık olarak verilmektedir.

Burs Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Burs başvuruları olumlu sonuçlanan kişilere bursları Vakıfbank şubeler üzerinden ödenir. Öğrencilerin bursu tahsil edebilmesi için bir Vakıfbank hesabı açtırması gerekir. Türkiye genelinde 25 adet Vakıflar Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. İller ve İlerideki okullar bu bölge müdürlüklerinden herhangi birine bağlanır. Öğrencinin eğitim gördüğü okulun bağlı olduğu bölge müdürlüğü tarafından burs ödemeleri yapılmaktadır. Öğrenci Vakıfbank Banka hesabı açtırdıktan sonra bu hesabın kendine ait olduğunu bildirmek için Vakıflar Genel Müdürlüğüne dekont götürmelidir.

Burs Verilen Öğrencilerin Kontrolü

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs verdiği öğrencilerin halen burs alabilir olduğunu öğrenmek için öğrencilere takip etmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü öğrencilerin takibini not ortalamalarını, sınıfta kalıp kalmadıklarını ve okula devam edip etmediklerini kontrol ederek yeni dönemde burs verilip verilmeyeceğine karar verilir.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler Burs Alabilir Mi?

Türkiye’ üniversite okumak için gelen öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan faydalanabilir. Yabancı uyruklu öğrencilerin burs başvurusu yapmasında Türk vatandaşı olan öğrencilerin burs yapma şeklinden herhangi bir farklılık bulunmaz. Yalnızca başvuru formunda Türk vatandaşı olan öğrencilerin T.C kimlik numaralarını yazdıkların yere yabancı uyruklu öğrenciler pasaport numaralarını yazarlar. Bunun haricinde başvuru formunu doldururken kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, iletişim bilgileri ya da başvuru onaylama şekli tamamen aynıdır.

Kardeşler Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Aynı Anda Burs Alabilir Mi?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu 2 tür olarak verilmektedir. Birisi yükseköğretim öğrencilerine verilen burs, diğeri ortaöğretim öğrencilerine verilen burstur. Kardeşler aynı tür burstan aynı anda yararlanamazlar. Fakat kardeşlerden biri yükseköğretim bursu alırken diğeri ortaöğretim bursu da faydalanabilir.

Hangi Durumlarda Burs İptal Edilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü erken şartları karşılayamayan öğrencilerin burslarını kesebilir. Bazı durumlarda ise Vakıflar Genel Müdürlüğü o zamana kadar ödenen bursların faiziyle geri ödenmesini talep edebilir. Sınıfta kalan öğrencilerin, herhangi bir sebepten hapis cezası alan öğrencilerin( Cezası tecil edilen öğrenciler ve aldıkları ceza 6 aydan az olan öğrenciler bu durumun dışında bulundurulur) okuduğu okuldan en az bir dönem uzaklaştırma cezası almış öğrencilerin ve okul kaydını donduran öğrencilerin VGM bursu kesilir. Öğrenciler detaylı bilgiye www.vgm.gov.tr internet adresinden ulaşabilir.

Kaynak: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir