Önemli Başlıklar

Yaşlılık Maaşı 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yaşlılık maaşı almak 2019 yılında yüz binlerce vatandaşın ilgilendiği bir konudur.

Son dönemde yaşlılık aylığına yapılan zam yapılması için hazırlanan düzenleme mecliste kabul edildi. Bu durumun ardından vatandaşlar “Yaşlılık maaşı 2019’da ne kadar oldu?” sorusunu sormaya başladılar. Yaşlılık maaşı almak isteyenlerin bilmesi gereken tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Sosyal devlet anlayışına göre 2022 sayılı kanunla sabit olmak üzere, 65 yaşının üstündeki ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından bağlanan aylığa yaşlılık maaşı denmektedir. Her 3 ayda 1 şeklinde düzenli olarak ödeme yapılan bu maaş,
 

  • Emekli olabilme şartları arasında bulunan prim günü sayısını tamamlayamayanlara
  • Aylık geliri belirli tutara göre düşük olanlara
  • Hiçbir sosyal güvencesi olmayanlara verilmektedir.

Yaşlılık Maaşı 2019 Ne Kadar Oldu?

Devlet tarafından 65 yaş üstüne verilen yaşlılık maaşı geçtiğimiz ocak ayında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra kesinleşti. Yaşlılık maaşıyla ilgili hazırlanan yeni düzenlemeye göre 3 aylılık maaş 1500 Türk Lirası oldu. Yapılan düzenlemeyle yaşlılık aylığı 543,25 liradan 601,57 liraya yükseldi. Buna göre yaşlılık maaşı 2019 zammı %84 oranla yaklaşık 600 bin kadar vatandaşın faydalanması sağlanacaktır.

Yaşlılık Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Yaşlılık maaşı hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlardan talep edilen bazı şartlar vardır.

Bunlar;

  • Yaşlılık maaşı alacak vatandaşın 65 yaşında ve üzerinde olması
  • Hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar. (Sigorta kurumundan emekli olanlar, SGK’dan dul veya yetim aylığı alanlar ve bir işte sigortalı olarak çalışan vatandaşlar 65 yaş aylığından faydalanamazlar. Buna ek olarak nafaka alana vatandaş da tüm şartları sağlasa bile yaşlılık maaşı alamaz.
  • Aylık geliri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği tutar olan 484 liranın altında olan vatandaşlar yaşlılık maaşı alabilirler. Bu limitin üstüne çıkan aylıklara sahip vatandaşlar bu hizmetten yararlanamazlar. Bunun için gelir testi yapılması gerekmektedir.
  • Gelir testi daha önceden yaşlılık maaşı almak isteyen vatandaşın yaşadığı hane içindeki herkesin gelirine göre hesaplanmaktaydı. Yapılan değişikliğe göre yeni gelir testi, 65 yaş aylığından yararlanmak isteyen vatandaşın sadece kendi geliri ve eşinin geliri hesaba katılarak yapılıyor.

Haber Kaynağı:Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir