Ekonomi

Resmen yürürlüğe girdi! Çalışanların maaşları bin TL artacak! Devlet pası, işverenlere attı! Kimler bin TL’lik maaş artışından yararlanabilecek?

Döviz kurları ile altın fiyatlarında gözlenen yükselen grafikler, 2021 yılının sonunda birçok hizmet kalemine yükselen oranlı zamların yansımasına sebep oldu. Aralık ayının ortasında hükümet yetkilileri tarafından açıklanan yeni ekonomik model kararı kapsamında bir nebze olsun kontrol altına alınan para piyasaları ile altın piyasası mevcut zamların geri alınacağı konusunda tüketicileri ümitlendirirken 2022 yılına girilmesi ile birlikte geri gelen yukarı yönlü hareketler hayal kırıklığı yaşattı.

Ocak ayının başında dalgalı grafiklerine geri dönen ekonomi piyasaları, sonrasında açıklanan FED faiz artırımı kararları ile birlikte yukarı yönde hızlanmaya başladı. Ayrıca şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı da maliyetlerin artmasına ve dolayısı ile de hem tüketicilere hem de işverenlere ek bir yükün daha yansımasına yol açtı.

Ekonomi piyasalarında yaşanan tüm bu olumsuz gelişmelerin enflasyonu tırmandırması, hükümet yetkililerini harekete geçirdi. Sene başından bu yana başta asgari ücret ile memur ve emekli maaşı kategorileri altında iyileştirmeler yapan hükümet yetkilileri, işverenleri ve dolayısı ile de çalışanları yakından ilgilendiren diğer kategorileri de düzenlemeye başladı.

Geçtiğimiz aylarda işverenin vergi yükünü hafifletecek yenilikler adına bazı çalışmalar başlatan hükümet yetkilileri, ilgili kanun tekliflerini 1 Ekim tarihinde yeni yasama dönemine başlamış olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin değerlendirmesine sundu. Torba yasa şeklinde sunulmuş olan kanun teklifi, Meclis’ten geçti. Bunun ile birlikte işverenlerin vergi yükü hafifledi ve çalışan maaşlarının artırılabileceğine işaret edildi.

İŞVERENLERİN VERGİ YÜKÜ HAFİFLETİLDİ!

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanmış olan torba yasa teklifi, yavaş yavaş hayata geçmeye başladı. 52 maddeden oluşan yasa teklifi kapsamında güncel değişiklikler duyurulmaya başlamışken son değişiklik hakkında işverenlere bilgi verildi. Buna göre işverenlerin 9 Kasım- 30 Haziran 2023 tarihleri arasında çalışanlarına yapacakları elektrik, doğalgaz ve yemek yardımlarının bin TL’lik kısmı için vergi ödemeyecekleri bilgisi kaydedildi.

İŞVERENİN İNİSİYATİFİNDE!

Bin TL’lik vergisiz kısmın çalışan maaşlarına eklenebileceği ancak bu kararın tamamen işverenin inisiyatifinde olduğu bilgisi de paylaşıldı.

İlgili Makaleler