Personel Alımı

Sağlık Bakanlığı 85 bin kadrolu personel alımı başlıyor: Açıkta olan kadrolar hangileri oldu? Kimler, nasıl başvurabilir? Online başvuru linki

Sağlık Bakanlığı tarafından 85.000 yeni personel alımı yapılacak. Sağlık personeli alımına yönelik geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalar çok konuşulmuştu. Sürecin ne zaman başlayacağı, başvuruların nasıl yapılabileceğine dair detaylarda merak ediliyor.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca Sağlık Bakanlığı’nda çalıştırılmak üzere 85 bin yeni sağlık personel alımı yapacağını duyurdu. Müracaatta bulunmak isteyen kişilerin kadrolara dikkat ederek branş dağılımını göz önünde bulundurup başvurması mümkün olacak. Her bir branş için farklı bir şart talep edilecek bu süreçte başvurmak isteyen kişilerin branşlara yönelik belirlenmiş kişi sayısını da göz önünde bulundurması gerekecek.

85 BİN SAĞLIK PERSONELİ ALIMI HANGİ KADROLARDAN YAPILACAK? KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Sağlık Bakanlığı personel alımı için başvuruda bulunacak olan kişilerin lisans mezunu olması aranacak ve en çok üniversite mezunları için kontenjan ayrıldı. Bu kapsamda Fizyoterapist, Ebe, Diyetisyen ve Hemşire alımı kadrolu şekilde gerçekleştirilecek. Ön lisans bölümünde okuyanlar için ise daha çok tıbbi sekreterlik, anestezi, sağlık teknikeri ya da ilk ve acil yardım personeli bünyesinde alım yapılacak.

Sağlık bakanlığında çalışabilmek için 85.000 personel alımını bekleyenler ve başvuru tarihini merak edenler için henüz net bir açıklama yapılmış değil. Sadece Fahrettin Koca’nın sağlıkta beyaz reforma destek kapsamında bu yeni alımı gerçekleştirileceği biliniyor. Bakanlık bu yıl içerisinde daha önceki yıllarda görülmemiş bir kadro alımı ile bünyemize yeni çalışma arkadaşlarını katacağız diyerek de bir açıklamada bulundu.

85 BİN SAĞLIK PERSONELİ ALIMI ŞARTLARI NELERDİR? BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Henüz detaylar net olarak belli değilken paylaşılacak bir kılavuz üzerinden tüm şartlar ve detaylar incelenebilecek. Öte yandan geçtiğimiz yıl alımı yapılmış olunan 20.000 sözleşmeli personelin Aralık ayında alım ilanı net bir şekilde yayınlanmıştı. Bu yıl için henüz net bir şey belli olmazken bu yılın Aralık ayında da kılavuzlar, branş dağılımı ya da başvuruya yönelik tarihlerin açıklanması bekleniyor.

85.000 kadrolu personel alımı için başvuruların internet üzerinden online olarak yapılması bekleniyor. Bunun için incelenebilecek internet adresi pbs.saglik.gov.tr olacaktır. Personel başvurusuna yönelik net takvim duyurusu yapıldığı anda sisteme giriş yapılarak kişi başvurusunu yapabilecek. Talebe göre e-devlet sistemini de kullanarak başvuru alanına geçiş yapılabilecek.

İlgili Makaleler