Ekonomi

Sonunda beklenen oluyor: Tüm marketler dev indirim dönemine girebilir! Bakan toplantıda tüm işletmelere hangi çağrıda bulundu?

Bakan Nebati marketlerin tek tek fiyatları sabitleme fikrini destekleyerek tüm işletmelere çağrıda bulundu. Maliye Bakanı: “Bu tarz uygulamaları tüm işletmeler hayata geçirmelidir. Elinizi taşın altına koyma vakti geldi” yorumunda bulundu.

Ocak ayının ilk haftasında olmamıza rağmen çoğu popüler market zinciri fiyatlarda sabitleme kararı aldığını duyurdu. Son olarak A101 markette bu sürece katıldığını kamuoyu ile paylaşmıştı.

TOPLANTIDA NELER SÖYLEDİ!

Marketlerin vatandaşa yönelik izledikleri bu hassas politika tüm kesimler tarafından olumlu karşılanıyor. Öte yandan Bakan Nurettin Nebati davet edildiği bir toplantıda bu konunun üzerine yeniden farklı bir yönden yaklaşarak tüm işletmelere seslendi: “Bu uygulamaları memnuniyetle karşılıyoruz” diyerek benzer uygulamaların da hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan Nebati sözünün devamında konuyu enflasyona getirdi: “Şu anda enflasyon OVP tahminlerinin epey altında ilerliyor. Bu hızlı düşüş ile enflasyonu hep birlikte azaltacağız” dedi.

TÜRKİYE DÜNYADAKİ RESESYONU AŞTI!

Ticaret bakanı Mehmet Muş 4 farklı zincir marketin genel müdürü ile bir araya geldi. Asgari ücrete yönelik uygulanan zam sonrasında etiketlerdeki fiyatların bir anda değişmesine engel olabilmek için yapılan toplantıda gerekli uyarılar sağlandı. Toplantının ardından Ocak ayı boyunca geçerli olacak fiyat sabitleme kararı alan marketler tek tek kendini açıkladı. Üstelik çoğu market sabit fiyatların yanı sıra tüm ay boyunca ürünleri %20’den başlayarak %50’ye varabilecek indirimlerle satışa sunacağını da açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati davet edildiği toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin farklılaştığını ifade ettiği sözleri ile ilgi çekti.

“Dünyada genel bir resesyon kaygısı baş gösterdi fakat Türkiye şu anda bu durumdan apayrı bir konumda yer alıyor. 2022 yılında her ülkede olduğu gibi biz de enflasyonun yıkıcı etkisiyle karşılaşmıştık. Fakat attığımız adımlar ile sonunda süreci sağlıklı bir noktaya ulaştırdık ve bu adımlarımız meyve vermeye başladı” yorumunda bulundu.

İlgili Makaleler