EkonomiÖnemli Başlıklar

Yem Kredisi Nedir? Hayvancılığa Yeni Başlayacak Çiftçiler İçin Yem Kredisi

Yem kredisi almak isteyen çiftçilerimiz devlet tarafından gerekli şartların sağlanması durumunda ilgili bankalardan faizsiz finansman sahibi olabilmekteler. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerini geliştirmek ve yerli üretimi artırmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu amaç doğrultusunda çiftçilere tohum gübre ve yem desteği sunmaktadır.

Yem kredisi faizsiz olarak verilmektedir ve çiftçilere göre çok uygun şartlar altında geri ödeme planları oluşturulmaktadır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan biri olarak yem kredisi almak istiyorsanız bilmeniz gereken her şey yazımızda yer almaktadır.

Yem Kredisi Nedir?

Yem kredisi devlet tarafından hayvancılık yapanlara ya da hayvancılık yapmaya başlayacak olanlara verilen bir kredi türüdür. Yem kredisi talebinde bulunanlara finansman desteği sunularak hayvancılığa teşvik amaçlanmaktadır. Söz konusu krediler çeşidine göre faizsiz ya da çok düşük faizli olarak farklılık gösterebilmektedir. Hayvanların yem masraflarını karşılamak isteyen tüm çiftçiler gerekli şartları sağlamaları durumunda yem kredisinden yararlanabilirler.

Yem Kredisi Nasıl Alınır?

Birçok çiftçi internet üzerinden yem kredisi yorumları araştırarak yem kredisi hakkında detaylı bilgilere ulaşmaya çalışmaktadır. Bu arayışta olan çiftçiler için yem kredisi alma yöntemlerini adım adım şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Yem kredisi talebinde bulunacak çiftçinin öncelikle Tarım Kredi Kooperatifleri’ne başvuru yapması gerekmektedir.
  • Tarım Kredi Kooperatifi çiftçinin başvurusunu onayladıktan sonra kredi başvurusunda bulabilir ve akabinde TC Ziraat Bankası başta olmak üzere birçok bankadan yem kredisi almak mümkün hale gelir.

Yem Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

  1. Yem kredisine başvuracak çifti, krediye 3 farklı kefil göstermek zorundadır.
  2. Kefillerin gelir durumlarını gösteren maaş bordroları talep edilmektedir.
  3. Kefillerin kimlik fotokopilerinin başvuru dosyasında olması gereklidir.
  4. Krediye başvuracak çiftçinin borcu yoktur belgesi alması şarttır.
  5. Çiftçinin işletmesine ait tapu fotokopisi gereklidir. İşletmeye ait tapu yoksa ve köyde hayvancılıkla uğraşılıyorsa köy muhtarından imzalı belge alınması şarttır.
  6. En son ödenmiş bir adet fatura talep edilmektedir. (Elektrik, su ya da doğal gaz gibi faturaların yanında cep telefonu faturası da kabul edilir.)

Hayvancılığa Yeni Başlayacak Çiftçiler İçin Yem Kredisi

Mevcut durumda hiç hayvana sahip olmayıp, yem kredisi alarak başlamayı düşünen vatandaşlar da kredi olanaklarından yararlanabilirler. Bunun için Çiftçi Kayıt Sistemi’nde üyelik şartı aranır.

Haberin Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir