Ekonomi

Akaryakıt indiriminde rekor rakamlar görülüyor: Petrol son 11 ayın dibini gördü! 1 Aralık Perşembe Motorin, Benzin, LPG güncel fiyat listesi…

Akaryakıt piyasalarında hareketlilik sürüyor. LPG, motorin ve benzin türüne yönelik düşüşler son aylarda gittikçe hızlanıyor. Brent petroldeki son 11 ayın en düşük seviyelerinin görülmesi akaryakıtta indirimi tetikliyor.

Hafta başlangıcında motorinin litre fiyatına 82 kuruşluk indirim getirildi. Hafta ortasında ise buna ek 58 kuruşluk indirim uygulandı. Hafta başından itibaren uygulanan motorin indirimi pompaya yansıdı. 1 Aralık itibariyle yeni aya geçiş yapıldığı andan beri LPG, motorin ve benzinin litre fiyatı araştırılmaya başlandı.

SON AYDA BENZİN VE MOTORİNE UYGULANAN İNDİRİMLER!

Kasım ayının ortalarında başlayan indirim uygulamaları 4 farklı akaryakıt indirimi ile kendini hissettirdi. Bu hafta ise 2 gün üst üste indirim araç sahiplerini sevindirdi. 1 Aralık Perşembe günü itibariyle motorin fiyatlarındaki değişim akaryakıt alımlarında araç sahiplerini mutlu etti.

15 Kasım tarihinde motorine 1.56 kuruşluk indirim uygulandı. Aradan geçen 4 günün sonrasında benzine 75 kuruşluk yapılan indirim araç sahiplerini mutlu etti. 23 Kasım’da benzine tekrar indirim uygulandı.  1.16 kuruşluk indirim gözlerden kaçmadı. Ardından bir sonraki gün motorinin litre fiyatında 95 kuruşluk indirim uygulandı. 25 Kasım Cuma günü ise 4. ve son benzin indirimi 47 kuruş olarak gerçekleşti.

BRENT PETROL DÜŞÜŞÜNÜ KORUYOR!

Petrol fiyatları ile dolar/TL kurundaki hareketlilik benzin, motorin ve LPG fiyatlarını da etkiliyor. G7 ülkelerine Rus petrolüne karşı uygulamış oldukları tavan fiyat politikası beklentiyi farklılaştırıyor. Öte yandan Brent petrolün son 11 ayın en düşük seviyelerini görmesi ise akaryakıtta indirimli tetikliyor.

Brent petrol güncel fiyatı ile günü 83.71 seviyelerinde tamamladı. Batı Teksas türü ham petrolün fiyatında da aynı düşüş gözlemlendi. 28 Aralık 2021 yılından itibaren görülmeyen en düşük seviyeler test ediliyor.

SON MOTORİN İNDİRİMİ SONRASI GÜNCEL FİYATLAR

Yeni ayın başlamasına son iki gün kala motorinde hareketlilik dikkatlerden kaçmadı. 29 Kasım Salı günü gerçekleşen motorin indirimi 82 kuruş olarak piyasalara yansıdı. 30 Kasım gece yarısından itibaren geçerli olacak son indirim ise ay bitimine yakın 58 kuruş olarak gerçekleşmiş oldu.

Akaryakıtta yapılan son indirim sonrası 1 Aralık itibariyle motorin İstanbul’da 22,43’e ulaştı. Ankara’da 22,58 iken İzmir’de bu rakam 22,64 olarak yansıdı.

İSTANBUL 1 ARALIK PERŞEMBE AKARYAKIT FİYAT LİSTESİ

  • İstanbul motorinin litre fiyatı 22.43 TL
  • İstanbul benzinin litre fiyatı 20.15 TL
  • İstanbul LPG’nin litre fiyatı 10.8 TL

ANKARA 1 ARALIK PERŞEMBE AKARYAKIT FİYAT LİSTESİ

  • Ankara motorinin litre fiyatı 22,58 TL
  • Ankara benzinin litre fiyatı 20.33 TL
  • Ankara LPG’nin litre fiyatı 10,79 TL

İZMİR 1 ARALIK PERŞEMBE AKARYAKIT FİYAT LİSTESİ

  • İzmir motorinin litre fiyatı 22,64 TL
  • İzmir benzinin litre fiyatı 20,34 TL
  • İzmir LPG’nin litre fiyatı 11,54 TL

İlgili Makaleler