Ekonomi

Altın piyasası yeni haftaya düşüş ile başladı! Gram altın kaç TL? Ons altın kaç dolar? 31 Ekim 2022 güncel altın fiyatları

2021 yılının eylül ayında yükseliş trendine giren ve Merkez Bankası’nın tüm müdahalelerine rağmen aralık ayının ortasında rekor seviyelere ulaşan dolar kuru, diğer döviz kurlarında olduğu gibi altın piyasasında da yukarı yönlü hareketlerin gözlenmesine sebep oldu. Aralık ayının ortasına gelindiğinde altın fiyatlarının üst seviyeler ile kayda geçtiği gözlenirken bu durum gündelik hayat şartlarını da olumsuz olarak etkiledi.

Savaş ortamında dahi en güvenli yatırım aracı olarak değerlendirilen altın piyasası, yeni dönemin başlaması ile birlikte yukarı yönlü hareketlerini iyiden iyiye hızlandırdı. Bu durum altın yatırımcılarının yüzlerini güldürürken potansiyel yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Ancak geçtiğimiz aylarda doların agresif bir çıkış yakalamış olması ibreyi terse çevirdi ve altında düşüş başladı.

Yeni haftaya da aşağı yönlü hareketler ile başlayan altın piyasası, yatırımcılar ve potansiyel yatırımcılar tarafından yakın takibe alındı. Güncel altın fiyatları, arama motorlarında en çok sorgulanan konu başlıklarından birisi oldu.

31 EKİM 2022 GRAM ALTIN FİYATLARI

Uzun süredir hem doların agresif çıkışı hem de diğer faktörlerin etkisi ile düşüş hareketleri sergileyen altın piyasası, gram altının da dalgalı hareketlerine şahitlik etti. Ekim ayının ortası itibari ile rekor seviyelere ulaşması beklenen gram altın, haftalardır sergilediği aşağı yönlü hareketleri sebebi ile yatırımcılarının kafalarını karıştırırken potansiyel yatırımcılarına alım fırsatları yarattı.

Gram altının bin TL’lik kritik seviyeyi aşıp aşmayacağı halen merak edilmeye devam edilirken yeni haftanın ilk gününde arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi yine gram altın fiyatları oldu. Geride bıraktığımız haftayı 980 TL seviyelerinde tamamlayan gram altın, 31 Ekim 2022 saat 09:03 itibari ile şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Alış: 982,54 TL
  • Satış: 982,79 TL

31 EKİM 2022 DİĞER ALTIN FİYATLARI

Gram altının yeni haftanın ilk gününe aşağı yönlü hareketler ile başlaması, piyasada işlem gören diğer altın türlerini de direkt olarak etkiledi. 31 Ekim 2022 saat 09:04 itibari ile belirlenmiş olan altın fiyatları, şu şekilde açıklandı:

  • Çeyrek altın satış: 1.633 TL
  • Ons altın satış: 1.641,72 dolar
  • Yarım altın satış: 3.267 TL
  • Cumhuriyet altını satış: 6.511 TL
  • 14 ayar altın satış: 652,50 TL
  • 18 ayar altın satış: 717,31 TL
  • 22 ayar altın satış: 926,85 TL

İlgili Makaleler