Ekonomi

Araç sahipleri güne motorin indirimi ile başladı! Petrol son 11 ayın en düşük seviyesinde! 30 Kasım Çarşamba benzin ve motorin fiyatlarında son durum…

Hafta başlangıcında görülen akaryakıt indirimi hafta ortasında seyrine devam ediyor. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş süreci sonrası petrol fiyatlarında dalgalanma etkisini hissettirirken benzin ve motorin fiyatlarında da sürekli değişim yaşandı. Üst üste gelen motorin indirimine bugün bir yenisi daha eklendi. Önceki gün motorin fiyatlarına yansıyan yeni pompa fiyatları bugün tekrar değişti. Benzin ise yatay seyrini korumaya devam ediyor.

Uzmanların açıklamalarına göre Brent petrol son 11 ayın en düşük seviyelerini seyrediyor. Motorin indirimi hafta ortasında düşüş seyrini koruyor. Üst üste gelen indirimler araç sahiplerini de memnun ediyor. Benzin cephesinde henüz bir gelişme yaşanmadı. Kasım ayından itibaren seyrini koruyan indirim süreci Kasım ayının son haftasında henüz durağanlığını koruyor.

MOTORİN İNDİRİMİ POMPAYA YANSIDI!

Dün motorin grubuna uygulanan 82 kuruşluk indirimin ardından bu gece yarısı itibarı ile yeni bir indirim müjdesi de verildi. Gece yarısı itibariyle geçerli olan 58 kuruşluk indirim 30 Kasım Çarşamba günü akaryakıt fiyatlarına yansıdı. Hareketlilik Brent petrolün düşüşü ile daha da sürecek. Dolar/TL kurumdaki herhangi bir değişim akaryakıt fiyatlarını da doğrudan etkiliyor. Çin’de ki gerginlik, G7 ülkelerinin Rus petrolüne yönelik fiyat uygulamaları Brent petrol fiyatında düşüşü tetikliyor. Kasım ayı başlangıcında 4 farklı zamanda uygulanan indirimler bu haftanın ilk 2 gününde art arda gelen motorin indirimi ile desteklendi.

BRENT PETROL EN DÜŞÜK SEVİYELERİNİ YAŞIYOR!

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Brent petrol 86,87 dolara yükselmişti ve günü 83,71 dolar ile kapatmıştı. Yeni hafta başlangıcı itibariyle 81,71 dolara kadar geriledi. Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı aynı zamanlarda 74,44 ile kapanışını gerçekleştirdi.

28 Kasım tarihinde ham petrolün varil fiyatı 73,84’e kadar geriledi. En düşük seviyesini ilk kez görmüş olduğu geçtiğimiz yılın son günlerinde en son görülmüş olan seviyeler yeniden test edildi.

KASIM AYI BENZİN VE MOTORİN İNDİRİMLERİ NE KADAR OLDU?

15 Kasım tarihinde motorine 1.56 kuruşluk indirim uygulandı. Ardından çok geçmeden 19 Kasım’da benzine yönelik 75 kuruşluk indirim dikkati çekti. 23 Kasım tarihinde ise benzinin fiyatı 1 lira 16 kuruşluk indirim ile yeniden düştü. 24 Kasım Perşembe günü motorinde 95 kuruşluk indirim uygulandı. Bunu takip eden 25 Kasım’da ise benzine 47 kuruşluk indirim geldi.

MOTORİN İNDİRİMİ SONRASI SON DURUM?

Petroldeki düşüş akaryakıt fiyatlarında doğrudan düşüşü tetikliyor. Motorin fiyatı dün sabah saatleri itibariyle 82 kuruşluk indirim ile karşılaştı. Gece yarısı ise yeniden 58 kuruşluk bir indirim uygulaması yapıldı. Yapılan bu yeni indirimlerden sonra İstanbul’da motorinin litre fiyatı 22,43 TL’ye indi. Ankara’da bu rakam 22,58 TL. İzmir’de bu rakam 22,64 TL seviyelerini gördü.

İlgili Makaleler