Ekonomi

Asgari ücret tutarında yeni gelişme! Kulislerde 10 bin TL konuşuluyor: Peki işveren esnaf ne yapacak?

Yeni yıl yaklaşıyor. Asgari ücrette oluşabilecek zam oranına yönelik tahminler sürüyor. Uzmanlar 4 farklı senaryo üzerinde daha çok duruyor. Milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği süreç gittikçe yaklaşıyor. Önümüzdeki hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı yapılacak. Toplantı sonrasında 2023 yılında oluşabilecek net asgari ücreti oranı belli olmuş olacak.

2023 ASGARİ ÜCRETTE AÇLIK SINIRININ ALTINA DÜŞEMEYİZ!

Çalışanların uzun bir süredir beklediği yenilik Türk-İş başkanı Ergün Atalay tarafından açıklandı. Özellikle 7.785 TL rakamı üzerinde duruluyor. Atalay’a göre açlık sınırı şu anda 7.785 TL ve bu rakamın altına inilmesi dahi söz konusu olamaz. “Yeni ücretler belirlenirken bu durumu göz önünde bulunduracağız” yorumunda bulunuyor. İşçiler bu açıklamaları tepkiyle karşılıyor. Olası asgari ücret rakamına yönelik yeni zam oranları da tartışılmaya devam ediliyor.

2023 yılı Ocak ayı itibariyle oluşabilecek net asgari ücret zammı %40 ile %70 arasında değişen bir oranda gerçekleşebilir. En düşük ihtimal %40 zam uygulanırsa 7.700 TL’ye ulaşıyor. %50 zam uygulanırsa 8.250 TL. %60 uygulandığında 8.800 TL. %70 uygulandığında ise 9.300 TL ek ödeme alınmış olunuyor. %70 oranını aştığında bu durumda yeni asgari ücret rakamının 10.000 TL’ye ulaşması anlamına geliyor.

PEKİ ESNAF NE OLACAK?

Böyle bir durumda asgari ücret eğer 10.000 TL’ye ulaşırsa esnaf bunu nasıl ödeyebilecek kaygısına düştü bile. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar konfederasyon başkanı ise konu üzerine; “Zamlı asgari ücret aslında esnafın işini canlandıracak. Öte yandan maaş ödemek zorunda olan işverenler için bu durum sıkıntı oluşturabilecek. Esnafın da durumu düşünülerek tutarlı bir zam yapılmalı” uyarısında bulundu.

Bu yılbaşında asgari ücret oranı brüt 5.400 TL net 4.253 TL idi. Temmuz ayında yapılan %50,5 oranındaki zam sonrasında bu rakam brüt 6.471 TL’ye ulaştı. Şu anda alınan net asgari ücret tutarı 5.500,35 TL. Bu hafta ön görüşmeleri yapılan çalışmalar önümüzdeki hafta net olarak sonuca ulaştırılmış olacak.

İlgili Makaleler