Ekonomi

Beklenen o rakam açıklandı dengeler değişti! Uzmanların 2023 altın yorumu! FED faiz kararı piyasayı nasıl etkiledi?

Aralık ayı FED faiz kararı kısa bir süre önce paylaşıldı. Faiz kararı açıklandığı andan itibaren piyasalar altüst oldu. Piyasaların dengesini değiştiren bu haberin analizlere göre en değerli yorum ise özellikle değerli maden olarak kabul edilen altın cephesindeydi.

Amerika Merkez Bankası tarafından açıklanan haberlerin tamamı dönemin altın ve dolar kurundaki hareketliliği tetikliyor. Piyasalar dengesini yitirirken özellikle Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci ve pandemi döneminin etkileri ekonomideki çalkantılı sürecin üzerinde etkisini koruyor.

EMTİA PİYASALARINDA CİDDİ YÜKSELME BEKLENİYOR!

ABD ekonomik olarak enflasyonu azaltabilmek için faiz artırımında hızlı bir sürece geçiş yaptı. Alınan kararlar doğrultusunda dolar gittikçe güçleniyor. Böyle bir durumdaysa altın baskılamaya giriyor. FED her ne kadar faiz politikasında yumuşamaya gitmiş olsa dahi Powell’in yapmış olduğu açıklamalar piyasaların dengesini sarsıyor.

Dünyanın enflasyonu FED’in faiz kararı sonrası etkilendi. İngiltere Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararı da yakından takip ediliyor. Emtia piyasalarında ciddi yükseliş bekleniyor. Öte yandan FED enflasyonla mücadelenin devam edeceğine yönelik mesajına da vermeyi ihmal etmiyor.

2023’TE ALTININ DEVRİ BAŞLAYACAK!

Gelinen son noktada uzmanların fikri ise 2023 yılında her ne kadar karamsar bir ortam oluşturulsa da altında yüksek bir piyasa ivmesi beklentisi oldu. FED 4 farklı toplantıda 75 baz puanlık faiz artırımına gidişi yıl sonunda yapılan toplantıda bir miktar yumuşama sinyali vermişti. Yılın son FED kararı 50 baz puan değerinde gerçekleşti. Açıklanan son rakamla beraber politika faizinde son 15 yılın en yüksek seviyesi olan %4,50’ye kadar yükselmiş olundu. Her ne kadar banka faiz oranında bu son aldığı kararda yavaşlamayı gösterse de 2023 yılında sıkılaşma politikasına devam edeceğinin de sinyalini verdi. Alınan son kararlar altın piyasalarında baskılamayı arttırıyor dolara yönelik talebi de artırıyor.

UZMAN İSİM YATIRIMCILARI UYARDI!

Gelinen son noktada uzmanların ve analistlerin hedefinde yatırımcılara yönelik bir uyarı söz konusuydu. Yeni yıl ile beraber çoğu analist altında büyük ve karlı bir yükselişi öngörüyor. Amerika’daki piyasa analisti ünlü Horwitz altında yaşanacak yükselişi ifade ederek 2023 yılına dikkatleri çekti. “Emtia piyasalarında bir patlama olacağını öngörüyorum bu durum altın platin ve gümüşü etkileyecek” dedi.

İlgili Makaleler