Ekonomi

Brent petrolün düşüşü, araç sahiplerini umutlandırdı! Akaryakıt fiyatlarına indirim mi geliyor? Benzinin litresi kaç TL oldu? Motorin ve LPG kaç lira?

Senelerdir Ukrayna hükümeti üzerinde büyük bir baskı oluşturan ve zaman zaman da hükümeti tehdit eden Rus ordusu, bu senenin başında Ukrayna sınırlarına kadar dayanmış ve resmen gözdağı vermişti. Bu durumun önemli bir gelişme olmadığına dikkat çeken ve Rus askerlerinin Ukrayna sınırlarından çekildiğini açıklayan Rus bakanın ilgili ifadelerinin üzerinden 24 saat dahi geçmeden Ukrayna’yı işgal etme girişiminde bulunan Rus ordusu, tüm dünyayı etkisi altına alan bir sürecin fitilini ateşlemiş oldu.

Geçtiğimiz senenin sonu itibari ile yukarı yönlü hareketler sergilemeye başlayan ekonomi piyasaları, Rusya’nın Ukrayna sınırlarını ihlal etmesinin ardından daha da olumsuz bir gidişata sahip oldu. Bu durum karşısında en çok etkilenen konu başlıklarından birisi de brent petrol oldu.

Senelerdir 100 doların altından işlem gören brent petrolün varil fiyatı, Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte 130 dolar seviyesine kadar dayandı ve ülkemizde satışa sunulan akaryakıt ürünlerinin 30 TL seviyesine kadar yükselmesine sebep oldu. Bu durum araç sahibi tüketicilerin hassas bütçelerini direkt olarak etkilerken müzakere sürecinin başlaması brent petrolün azalan bir grafik çizmesini sağladı.

Halen bir yükselip bir gerileyen grafiklere sahip olan brent petrol, bugün 92 dolar seviyesine kadar düştü. Bu durum araç sahibi tüketicilerin akaryakıt indirimi beklentisi içerisine girmelerine sebep oldu. Ancak yetkililer henüz bir indirim haberinin gelmediğini ifade ederek hayal kırıklığı yaşanmasına yol açtı.

ANKARA AKARYAKIT VE OTOGAZ FİYATLARI 10 KASIM 2022

10 Kasım Perşembe günü Ankara ilinde satışa sunulan benzin için litre fiyatı 22,83 TL, motorin için 26,46 TL ve LPG için ise 10,79 TL olarak belirlendi.

İZMİR AKARYAKIT VE OTOGAZ FİYATLARI 10 KASIM 2022

10 Kasım Perşembe günü İzmir için belirlenmiş olan benzin fiyatı 22,84 TL, motorin fiyatı 26,49 TL ve LPG fiyatı 10,54 TL olarak açıklandı.

İSTANBUL AKARYAKIT VE OTOGAZ FİYATLARI 10 KASIM 2022

İstanbul ilinin Avrupa yakasında benzin 22,68 TL, motorin 26,33 TL ve LPG 10,8 TL olarak açıklandı. Şehrin Anadolu yakası için ise benzin 22,69 TL, motorin 26,35 TL ve LPG 10,54 TL olarak bildirildi.

İlgili Makaleler