Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den vatandaşları umutlandıran açıklamalar! Asgari ücret için tarih verdi, işveren teşvikine işaret etti! Kadro hakkı gelecek mi?

Ekonomik göstergelerin giderek daha olumsuz tablolara sahip olması hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde enflasyonist sürecin başlamasına sebep oldu. Geçtiğimiz senenin son çeyreğinden bu yana çok çeşitli faktörlere bağlı olarak yükselen enflasyon, ülke yönetimlerinin de farklı kararlar almasına yol açtı. Bu noktada FED yetkililerinden faiz artırımı kararları gelirken ülkemiz Merkez Bankası’ndan da tersi yönde faiz indirimi kararları gelmeye başladı.

Her ülkenin yönetim stratejisine göre farklı yollar izlediği enflasyon artışı kapsamında vatandaşların alım güçlerinin düştüğü de göz önünde bulunduruldu. Bu kapsamda sene başında yüzde 50,5’lik bir asgari ücret zammı uygulayan hükümet yetkilileri, tarihte ilk kez ara zam kararı alarak temmuz ayında asgari ücrete yüzde 30 oranında daha zam yansıttı.

Enflasyonun halen devam ediyor olması karşısında etkinliklerini yitiren maaş zamları gözlerin ocak ayı zamlarına çevrilmesine sebep olurken konuya ilişkin bazı açıklamalar da gelmeye başladı. Hem hükümet yetkililerinden hem de sektör uzmanlarından gelen açıklamalar yeni asgari ücret konusunda vatandaşları umutlandırırken son açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Bilgin, kabine toplantısından sonra yapmış olduğu açıklamalar ile dikkat çekti.

BAKAN BİLGİN’DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI!

Sene başından bu yana vatandaşları yakından ilgilendiren pek çok konu başlığı altında önemli çalışmalar yürütülmesini sağlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz gün düzenlenen kabine toplantısının ardından bir konuşma yaptı. Aralık ayında Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nu toplayacağını belirten Bakan Bilgin, işveren teşviki de dahil olmak üzere birçok konunun toplantıda konuşulacağına işaret etti.

KADRO AÇIKLAMASI!

Kamuda sözleşmeli olarak çalışan yaklaşık olarak 500 bin personel için de önemli açıklamalara imza atan Bakan Bilgin, şu ifadeleri kullandı: “Kamu kuruluşlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Bir iki konu var. Kuruluşların çeşitli talepleri var, Onları değerlendirerek durumu inceliyoruz.”

İlgili Makaleler