Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın asgari ücret beklenti anketleri masaya yatırılmaya başlandı! Yeni maaş zammı için geri sayım başladı! Asgari ücret için yeni tahmin!

2021 yılının sonunda yaşanan ekonomik gelişmeler, yalnızca o dönemin değil yeni dönemin gündelik yaşam şartlarına da direkt olarak etki etti. Sene sonu itibari ile yükselmeye başlayan enflasyon oranı, ocak ayı asgari ücret zammının enflasyonun üzerinde hesaplanmasına sebep oldu. İlk kez yüzde 50’nin üzerinde asgari ücret zammına karar veren yetkililer, geçim derdi olan tüketicilerin sene başı itibari ile yüzlerinin gülmesini sağladı. Ancak bu mutluluk hali enflasyonun artmaya devam etmesi sebebi ile oldukça kısa sürdü.

Ocak 2022 tarihinde yüzde 50,5 oranında maaş zammı alan asgari ücret çalışanları, kısa süre sonra yükselmeye devam eden enflasyonun etkisi ile zamların eridiğinde şahitlik etmeye başladı. Bu durum günden güne büyüyen bir geçim derdinin oluşmasına sebep olurken hükümet yetkililerini de tarihte ilk kez senenin ikinci asgari ücret zammını yapmak üzere masaya oturttu.

Haziran ayında toplanan komisyon üyeleri ve diğer isimler, temmuz ayının başı itibari geçerli olmak üzere asgari ücrete yüzde 30 oranında bir ara zammının yapılmasına karar verdi. Bu durum yine asgari ücretli çalışanın yüzünü güldürdü ancak artmaya devam eden enflasyon mutluluğun kısa sürmesine sebebiyet verdi.

Sene sonuna doğru yaklaşıldığı şu günlerde enflasyon verileri yakından takip edilirken maaş zamlarını belirleyecek olan 6 aylık enflasyon için son iki veri kaldı. Emekli ve memur maaşlarına etki edecek enflasyon açıklamaları için geri sayım devam ederken ocak ayında asgari ücrete yansıtılacak olan zam için de yeni tahminler gelmeye başladı.

81 İLDE ANKET ÇALIŞMASI!

Geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem işçinin hem de işverenin nabzını ölçmek adına 81 ilde bir asgari ücret beklenti anketi için kolların sıvandığını belirtti. Halen devam eden anket çalışmasının ilk sonuçlarının masaya yatırılmaya başlandığı öğrenildi.

YÜZDE 47’LİK ZAM BEKLENTİSİ!

Vatandaşları enflasyona ezdirmeyecekleri yönünde açıklamalar yapmaya devam eden hükümet yetkilileri tüketicileri umutlandırırken yeni bir asgari ücret zammı tahmini daha geldi. Kulislerden gelen bilgilere göre şimdiye kadar elde edilen veriler ışığında asgari ücrete yüzde 45- yüzde 47 aralığında zam yapılacağı ileri sürüldü.

İlgili Makaleler