Ekonomi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doğalgaz tüketim desteği ödemelerini resmen duyurdu! 2500 TL’ye varan destek ödemelerinin yatacağı tarih belli oldu!

Ekonomi piyasalarında gözlenen yukarı yönlü hareketler, yeni dönemde de vatandaşların ceplerini dara düşürmeye devam ediyor. Döviz kurlarında ve altın fiyatlarında kayda geçen yükselen grafikler gündelik hayatta satışa sunulan her hizmetin fiyatında güncellemeler yapılmasına sebep olurken devam eden Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte temel hakların bütçe çerçevesinde giderilmesi dahi sıkıntıya düştü.

Ocak ayının başında duyurulan yeni dönem zamlarının arasında yer alan doğalgaz tüketim zamları, şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşının etkisi ile birlikte rekor seviyelere ulaştı. Son olarak 1 Eylül tarihinde güncellenen tüketim bedelleri, havaların soğumaya başladığı ve ısınma ihtiyacının ortaya çıktığı şu günlerde tüketicileri endişelendirmeye başladı.

Yalnızca ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinde büyük endişe ile takip edilen enerji fiyatları karşısında ihtiyaç sahibi vatandaşlara mart ayında yeni bir sosyal yardım modelinin duyurusunu yapan ve yeni dönemde kömür yardımının yanı sıra doğalgaz faturası yardımının da yapılacağını belirten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda yardım tutarlarının güncellenen seviyelerini paylaştı.

Senenin ikinci periyoduna ilişin doğalgaz ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak edilirken beklenen açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Kabine toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yardım ödemeleri için resmen tarih verdi.

DOĞALGAZ TÜKETİM DESTEĞİ İÇİN TARİH VERDİ!

Geçtiğimiz günlerde düzenlenmiş olan kasım ayı kabine toplantısından sonra kameraların karşısına geçerek toplantı kararlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eylül ayı itibari ile başvurulara açılmış olan doğalgaz tüketim desteklerinin bu hafta içerisinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacağını müjdeledi.

DOĞALGAZ TÜKETİM DESTEĞİ NE KADAR?

Senede iki kere verilecek olan doğalgaz tüketim desteği daha önce 450- 1.150 TL aralığında hesaplara aktarılmıştı. Artan enflasyonun etkisi ile geçtiğimiz haftalarda güncellenen destek tutarları, 900- 2.500 TL bandına çekildi. Söz konusu yardımın evden tedavi gören hastalar için yüzde 5 daha fazla yapılacağını belirten yetkililer, başvuruların e- devlet üzerinden kabul edilmeye devam edildiğini ifade etti.

İlgili Makaleler