Ekonomi

Doların değer kaybı altında yükselişe sebep olabilir!

Habertürk gazetesi ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım son yaptığı açıklamalarda doların değer kaybı yaşaması ile beraber altının fırlayabileceğine dikkat çekti. Hareketli günler yaşayan altın ve dolarda son durum ne olacak?

Altın fiyatlarındaki hareketlilik devam ederken ekonomistlerin altın hakkında çarpıcı yorumları da gelmeye devam ediyor. Habertürk gazetesi ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım yaptığı son açıklamalarda doların değer kaybı yaşaması durumunda altının çıkabileceğine dikkat çekti. Habertürk gazetesi ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım açıklamalarında neler dedi? Altının akıbeti ne olacak? İşte tüm detaylar…

Doların değer kaybı ile altın çıkabilir!

Habertürk gazetesi ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım yaptığı son açıklamalarda; “Söz konusu doların düşüşü ise gelişmekte olan ülkeler para birimleri ve TL de değerlenecek paralar kervanına katılabilir.” ifadeleri ile birlikte dolar endeksinin bu haftaki düşüşüne dikkat çekti. Doların düşmesi ile beraber altın fiyatlarının fırlayabileceğini dile getiren Yıldırım; “ABD faizlerinin düşmesi ve doların değer kaybı, ters korelasyonundan dolayı altını sıçratabilir.” dedi.

Ters korelasyondan altın sıçrayabilir!

“ABD faizlerinin düşmesi ve doların değer kaybı, ters korelasyonundan dolayı altını sıçratabilir.” ifadelerini kullanan Yıldırım açıklamalarının devamında; “Dolar değer kaybettikçe, faiz oranları gevşedikçe altın değerlenebilir. 10 yıllık ABD faizlerinde yaşanan düşüş ve faizlerde zirvenin görülerek geri dönüşün başlayacağı ihtimali yanında Gazze’deki çatışmalar altın fiyatlarını kısa sürede 2000 doların üstüne taşıdı. Hafta başında altın fiyatlarının ons başına 2135.90 dolarla rekor düzeye yükselmesinde ise Kızıldeniz’de ABD savaş gemisine ateş açılmasıyla savaşın Ortadoğu’da yayılması tehlikesi gerekçe gösterildi. Kısa bir sürede savaşın yayılmayacağı anlaşılınca altın fiyatlarının geri geldiği yorumları da yapıldı. Gerçekte altın fiyatlarındaki yüksek bu oynaklıkta savaş korkusu rol oynamış olabilir. Ancak fiyatlar o satış dalgasıyla 2000 doların altına da inmedi.

Bugüne kadar dolar ve tahville gelenler yolda at değiştiriyor ve altına geçiyor olabilirler. Ne de olsa tünelin ucunda ışık göründü. Enflasyonla birlikte faizler de, dolar da düşecek. 2024’te dolar ve tahvil faizleri daha düşük, rakip olarak altın daha değerli hale gelebilir. Hatta geleneksel iki rakip arasındaki düello bu yıldan başladı bile ve altın önde gidiyor. Bu kez altın galip çıkabilir. Değerli doları ve tahvili yüksekten satmak, altına düşük fiyattan girmek ise normal bir piyasa hareketidir. Spekülatörler hep koşacak atın peşindedirler.” dedi.

İlgili Makaleler