Ekonomi

Dövizde Artış Devam Ediyor! Dolar 16 TL’yi, Euro 17’yi Aştı! Rezervlerdeki Düşüş Döviz Arayışını Beraberinde Getirdi!

Enflasyona endeksli tahvil beklentileri sebebi ile dün itibarı ile gerileyen döviz kurları, bugün yükselişine devam etti. Euro 17 TL’nin üstünde, Dolar ise 16 TL’nin üstünde değerlendi. Rezervlerde yaşanan düşüş, hükümetin döviz arayışlarına girmesine sebep oldu.

Euro ve Dolar Yükseldi

Doların Türk Lirası karşısında 2 haftadır aralıksız olarak yaşadığı sert yükseliş, dün akşam saatleri itibarı ile yerini düşüşe bırakmıştı. Ancak bu düşüş uzun sürmedi ve bugün itibarı ile dolar fiyatları 16 TL seviyesinin üstüne çıktı. Benzer şekilde Euro’da yükseldi ve 17 TL seviyesinin üstünden alıcı buldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), doların 16 TL seviyesinin üzerine çıkmaması adına kamu bankaları aracılığı ile rezervlerden döviz satıyor ve döviz kurlarına örtülü olarak müdahale ediyordu. Ancak 20 Aralık 2021 tarihinden bu yana dolar fiyatı ilk kez 16 TL seviyesinin üzerine çıktı.

Önceki hafta Euro/Dolar paritesinde yaşanan düşüş, yerine yükselişe bıraktı. Geçen hafta 1,03 seviyesine gerileyen parite, bugün 1,07 seviyesinin üstüne çıktı. ABD doları, Euro karşısında değer kaybetti. Piyasalar, ekonomi politikaları ve kur politikalarının ne kadar sürdürülebileceğini merak ediyor.

Kur Politikaları Sorgulanıyor

Kamu kontrollü olarak tanımlanan döviz politikası, son dönemlerde rezerv kayıpları yaşıyor. Analistlerin açıklamalarına göre, enerji ithalatındaki yüksek seviyeler ve döviz dengesini olumsuz etkileyen diğer gelişmeler, kur politikasının sürdürülebilirliğin sorgulanmasına sebebiyet veriyor.

13 Mayıs tarihi itibarı ile, TCMB’nin toplam rezervi 102 milyar doların altına geriledi. Uluslararası net rezervler ise 11.5 milyar dolar seviyesinin altına indi. Swap harici rezervlerde meydana gelen düşüş ile birlikte gelinen seviye eski 52 milyar dolar oldu.

İlgili Makaleler