Ekonomi

1305 TL Olarak Ödenen Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir?

Devletin vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak adına sağladığı desteklerden birisi de Evde Bakım Parası. Türkiye genelinde çok sayıda ailenin yararlandığı bu uygulamada ödenen tutarlar ise kısa süre önce artırıldı. 

Peki  Evde Bakım Parası Kimlere Ödenir? Evde Bakım Parası almak için neler yapmak gerekiyor? Tüm bu soruların cevaplarını sizlere detayları ile paylaşıyoruz. 

EVDE BAKIM PARASI KİMLERE ÖDENİR?

Devlet evde bakım parasını bakıma muhtaç engelli ve yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi için sağlıyor. Bunun gerekli şartlardan ilgili şu koşullar var. Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir. Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir. 

Başvurular Nereye Yapılır?

Yukarıda yer alan başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlar evde bakım parası için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne başvuru yapabilirler. Başvurular sırasında aşağıda yer alan evrakların teslim edilmesi gerekiyor. 

Engelli Sağlık Kurulu raporu 1 adet fotoğraf Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl ya da İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi.

Evde Bakım Parası için gerekli koşulları sağlayıp başvuruda bulunan vatandaşlara aylık 1305 TL ödeme yapılıyor. 

Kamu Haberlerinden haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir