Ekonomi

2018 Yılının En Çok Kazandıranı Dolar Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ve Aralık 2018’e ilişkin “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları” belli oldu. TÜİK taraıfndan açıklanan veriler ışığında yıllık kazanç oranlarında Amerikan Doları en fazla kazandıran yatırım aracı oldu. İşte detaylar,

2018’DE EN FAZLA DOLAR KAZANDIRDI

TÜİK tarafından aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık bazda Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları açıklandı. Bu verilere göre, geçen ay aylık bazda en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,96, TÜFE ile indirgendiğinde de yüzde 2,06 ile külçe altın oldu. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından mevduat faizi (brüt) yüzde 3,87, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 3,24, avro yüzde 1,56, Amerikan doları yüzde 1,39 ve BIST 100 endeksi yüzde 0,31 değer kazandı.

Üç aylık değerlendirme sonuçlarına göre, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 20, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14,51 ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan DİBS ilk sırada yer aldı. Bu üç aylık süreçte avro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14,91, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 18,80 ile en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirme sonuçlarına göre, Amerikan doları, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,86 ile yatırımcısına en az kaybettiren yatırım aracı olurken, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,07 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı.

Yıllık oranlarda ise Amerikan doları, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,52, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 15 ile yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir