Ekonomi

Benzin ve Motorin Fiyatlarına Bu Hafta İçinde İkinci Zam

Hafta başında brent petrol fiyatlarında yaşanan fiyat artışı kapsamında benzin ve motorin fiyatlarına zam yapılacağı açıklanmıştı. Söz konusu zam ise 8 Ocak tarihinde EPGİS tarafından yayımlanan bir duyuru ile uygulamaya girdi. 

2018 yılında başlatılan ve akaryakıt zamlarının ÖTV’den karşılanması uygulaması bu zamlarda uygulanmayarak fiyatların pompaya yansımasına neden olmuştu. 8 Ocak tarihinde yapılan bu zamların üzerinden yeni bir açıklama geldi fiyatlarda yeni bir zam olacağı açıklandı.

BENZİN VE MOTORİNE 2 GÜNDE 2 ZAM

Uluslararası piyasalarda brent petrol fiyatlarının artması ve Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi akaryakıt fiyatlarında bir haftada iki kere zam haberi gelmesine neden oldu. Buna göre, uluslararası piyasalarda metrik ton benzinin fiyatı 20 dolar, motorinin 15 dolar arttı. Aralık ayında 50 dolar seviyelerinde olan brent petrol fiyatları 2019 yılının girmesinin ardından hızla yükseldi ve 60 dolar seviyesini aştı. 

Ne Kadar Zam Yapılacak?

Peki yaşanan bu gelişmelerin ardından akaryakıt fiyatlarına yapılacak ikinci zam tutarı ne kadar olacak?

EPGİS tarafından kısa süre içinde açıklanmsı beklenen zam oranlarında beklentiler benzinde 14-15 kuruş, motorinde ise 20 kuruş seviyesinde. En son geçen salı günü benzinin litre fiyatı 17, motorinin 18 kuruş artmıştı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir