Ekonomi

Çalışan, Çalışmayan ve Yeni Doğum Yapmış Annelere Ödenen Maddi Devlet Destekleri

Kamuilanlari.com olarak devlet tarafından sağlanan destek ödemelerini sizlerle buluşturuyoruz. 

Bu ödemeler hasta, yaşlı, işi olmayan, iş arayan ve çeşitli durumlarda olan vatandaşların bulundukları durumlarda mağduriyet yaşamamaları adına ödeniyor. 

Devlet destekleri arasında yer alan bu ödemelerden annelere yapılan yardımları sizlerle buluşturuyoruz. Kalem kalem her desteği ve bu desteklere dair detayları sizler için derledik. 

KALEM KALEM ANNELERE YAPILAN DESTEKLER

Annelere yapılan desteklerin bir bölümü yeni doğum yapmış annelere bir bölümü ise çocuğu belirli bir yaş seviyesine ulaşmış annelere yapılıyor. Hem çalışan hemde çalışmayan anneler için sağlanan bu destekler şu şekilde,

300 TL ile 600 TL Arasında Doğum Parası Ödemesi

Sağlanan ilk ödeme yeni doğum yapmış annelere verilen doğum parası. Mayıs 2015’ten sonra bebek sahibi annelere ilk çocukları için 300 TL devlet yardımı yapılır. Eğer anne bu tarihten sonra ikinci kez çocuk sahibi olursa 400 TL ödeme alır. 3 veya daha fazla çocuk sahibi olan annelere ise 600 TL doğum yardım parası ödenir. 

178 TL Süt Parası

Devletin yine annelere sağladığı desteklerden bir tanesi ise süt parası. Süt parası anne veya babadan birisinin çalışması durumunda direkt olarak SGK’ya düşer. Başvuru yapmanın gerek olmadığı bu destek ödemesi anne yada babanın sistemdeki tanımlı hesabına yatar. 2019 yılı için bu ödeme tutarı 178 TL.

Çalışan Annelere Bakıcı Ödeme Desteği

Devlet çalışma hayatında yer alan annelere bakıcı desteği sağlıyor. Bu destek 0-2 yaş arasında çocuğu bulunan annelere ödeniyor ve bu destek ile kadınların çalışma hayatında yer alması amaçlanıyor. Bu destek anne çalışma hayatında yer aldığı sürece devam eder. 

Çalışan Annelere 6 Bin 367 TL Doğum İzni Ödemesi

Çalışma hayatında yer alan annelere doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra doğum izni verilir. Bu süre boyunca annenin ücreti devlet tarafından karşılanır işveren ödeme yapmaz. Bu süre zarfı boyunca anneye maaşına göre ödeme yapan devlet en az ödemeyi asgari ücrteli annelere 6 bin 367 TL olarak yapar. 

Detaylar için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir