Ekonomi

Çalışma Bakanı Selçuk: İş Başı Eğitim Programı Günlük Ücretleri Arttırılıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yazılı bir açıklama yaparak İŞKUR İş Başı Eğitim Programlarına katılan adaylara yönelik müjde verdi. Bakan Selçuk 2019 yılında iş başı eğitim programları ile adaylara verilen günlük cep harçlığı ücretlerinin arttırıldığını söyledi. 

İŞ BAŞI PROGRAM GÜNLÜK ÜCRETTLERİ ARTIRILIYOR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan yazılı açıklamada, iş başı eğitim programlarının düzenlenme amacına dair bilgi verdi. Bu kapsamda İŞKUR’un, kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmesi ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla işbaşı eğitim programları düzenlediğini vurguladı. Bu programlara katılan vatandaşlara zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaları adına İŞKUR’un günlük ücret ödediğini hatırlatan Bakan Selçuk asgari ücretten yaşanan artışa bağlı olarak bu ücretlerin arttırıldığını söyledi. 

“Yapılan düzenlemeye göre, normal iş arayan statüsündekilerin işbaşı eğitim programına katılmaları durumunda alacakları günlük ödeme miktarı 61,65 liradan 77,7 liraya, işsizlik ödeneği alanların ise günlük ödemesi 30,82 liradan 38,85 liraya yükseltildi. Programa katılan öğrencilerin ödeme miktarı ise 46,23 liradan 58,27 liraya çıkartıldı. Uygulama 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren işbaşı eğitim programına katılım sağlanan günleri kapsayacak.”

İŞKUR tarafından sağlanan İş Başı Eğitim Programları kapsamında bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yeri ve meslekler için 6 ay, muhabirlik ile ilgili meslekler için 9 ay ve iğer sektörlerde ise en fazla 3 ay süreyle uygulanıyor.

İŞKUR Destek Haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir