Ekonomi

Cumhur İttifakında Yeni Gelişme! Asgari Ücretten Tüm Vergilerin Kaldırılması İçin Kanun Teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, TBMM Başkanlığı’na sunduğu bir kanun teklifi ile asgari ücretten alınan tüm vergilerin kaldırılmasını talep etti. Halil Öztürk’ün sunduğu kanun teklifinin detaylarını sizlere aktarıyoruz. 

ASGARİ ÜCRETTEN TÜM VERGİLER KALDIRILSIN

MHP Milletvekili Halil Öztürk tarafından sunulan kanun teklifi asgari ücret ile geçinen vatandaşlar üzerindeki tüm vergi yükünün kaldırılmasını istedi. Söz konusu kanun teklifinin gerekçesinde asgari ücretin tanımı yapılacak çalışana, bir çalışma günü karşılığında ödenen ve sosyal refah devleti açısından önem arz eden bir ücret olduğu vurgulandı. Bu kapsamda açıklanan yoksulluk sınırının 6 bin 300 TL civarında olduğunu vurgulayan Halil Öztürk, alınan maaşın bu rakamın 3’te biri olduğunu söyledi. Gerekçede ayrıca asgari ücretli vatandaşların üzerinde çok fazla vergi yükü bulunduğu da ifade edildi. 

Bu kapsamda asgari ücretten alınan vergilerin kaldırılmasının zorunlu ifade eden MHP Milletvekili Öztürk gerekçesinde şu ifadelere yer verdi. Bu nedenle, asgari ücretin vergi yükünün kaldınlması artık sosyal ve ekonomik bir mecburiyet halini almıştır. Asgari ücretli çalışan, ödediği dolaysız mali yükler yamnda harcamalar yoluyla dolaylı vergilere de maruz kalmaktadır. Bu durum vergi yükünün artmasına neden olmaktadır. Halbuki vergi adaletinin sağlanmasında önemli bir ilke olan en az geçim indirimi kapsamında gelirin marjinal faydası, en yüksek olduğu kısım vergi dışı bırakılmalıdır.

GELİR VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 23 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir. “17. Aylık ücret gelirlerinin brüt asgari ücret tutarındaki kısmı;”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Ekonomi Haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir