Ekonomi

Devlet 1305 TL Aylık Evde Bakım Parası Ödüyor! Kimler Yararlanabilir?

Devletin vatandaşlara sağladığı en önemli desteklerden bir tanesi evde bakım parası. 2019 yılına girilmesinin ardından güncellenen evde bakım parası yurt genelinde binlerce vatandaş tarafından alınıyor. 

Peki evde bakım parasını kimler alabilir?

Evde bakım parası almanın koşulları neler?

Evde Bakım Parası almak için nereye nasıl başvuru yapılır?

Devlet tarafından sağlanan evde bakım parasına ilişkin tüm ayrıntıları sizlere aşağıda aktarıyoruz. 

2019 YILI EVDE BAKIM PARASI ALMA KOŞULLARI

Öncelikle evde bakım parası devlet tarafından bakıma muhtaç engelli ve yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi için bu vatandaşların yakınlarına sağlıyor. Bu parayı almak için ise mevzuatta yer alan koşulların sağlanması gerekiyor.

İşte O Koşullar; Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir. Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir. 

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURUSU NEREYE NASIL YAPILIR?

Evde Bakım Parası için öncelikle başvuru koşullarının sağlanması gerekir. Başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlar evde bakım parası için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne başvuru yapacaklar. 

Başvuru için ise evrak teslim etmek gerekiyor. İşte o evrakların listesi;

Engelli Sağlık Kurulu raporu 1 adet fotoğraf Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl ya da İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi.

Devlet Desteklerinden haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir