Ekonomi

Devlet 2019 Yılından İtibaren İşsizlere Aylık 1015 TL Maaş Ödeyecek

2019 yılında işsiz kalan vatandaşlara verilecek olan işsizlik maaşı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Başvuru koşullarında bazı şartların değişmesi gündemde olan işsizlik maaşı ile ilgili tüm ayrıntıları Kamuilanlari.com olarak sizlerle paylaşıyoruz. 

2019 İŞSİZLİK MAAŞI DETAYLARI

Bilindiği üzere 2019 asgari ücretinde yüzde 26 oranında bir zam yapıldı. Asgari ücrete gelen zam işsizlik maaşı oranlarını da artırdı. Bu kapsamda 2019 yılı işsizlik maaşı tutarları en düşük 1 bin 15 TL olurken en yüksek işsizlik maaşı iki bin liranın üzerine çıkarak 2 bin 30 TL oldu. 

Peki işsizlik maaşını kimler alabilir? İşte halen uygulamada olan düzenlemeye göre işsizlik maaşı almanın koşulları.

İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

İşsizlik maaşını almak için vatandaşların sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullarda ilki işsizlik maaşı alacak olan kişinin kendi rızası dışında işinden çıkarılmış olması gerekiyor. Bu koşul gereği işçinin ya işinden çıkarılmış olması yada işyerinin iflas etmiş gibi bir nedenden dolayı işine son verilmiş olması gerekiyor. Bu şartın dışında halen uygulamada olan bir diğer düzenleme Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak, şartının sağlanması. Ayrıca vatandaşlardan işine son verilmeden önce son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartını da yerine getirmiş olmaları isteniyor. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı için başvuru yapacak olan vatandaşlar başvurularını İŞKUR üzerinden şahsen yapabilirler. Şahsen başvuru yapacak adaylar başvurularını İŞKUR Müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirebilir.

Ekonomi Haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir