Ekonomi

EYT’de Finlandiya Modeli Nedir?

Türkiye’de kamu ve siyaset gündeminin en önemli konu başlıklarından birisi de emeklilikte yaşa takılanlar. Milyonlarca vatandaş yaş sorunu nedeniyle emekli olamıyor ve bu konuda düzenleme yapılması için uzun uğraşlar veriyor. 

Bu konuda siyasetin önemli isimleri dikkat çeken çalışmalarını meclis gündemine sunarken bu konuda Finlandiya modeli gündeme geldi.

Peki nedir Finlandiya modeli? İşte tüm ayrıntıları ile EYT‘de Finlandiya modeli.

EMEKLİLİKTE YAŞ SORUNU İÇİN FİNLANDİYA MODELİ NEDİR?

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların emekli olabilmeleri adına gündeme gelen bu modeli ile her eksik yıl için bellli oranda düşük maaş ödemesi şeklinde işliyor. Yani bu mdel ile emeklilik için gerekli işlemleri tamamlamış ancak yaş dolayısıyla emekli olamayan vatandaşlar, her eksik yıl için daha düşük bir ücretle emekli olabiliyorlar. Bu modelde ayrıca daha sonra prim ödeyerek maaşını yükseltebiliyor. 

Finlandiya’da uygulanan sisteme göre;

Bu sisteme esasına göre emekli olmak için gerekli her eksik yıl için yüzde 2 eksik maaş ödeniyor. Emekli olmak için yaş şartını tamamlamaya 4 yıl eksiği bulunan bir vatandaş Finlandiya modeli ile yüzde 8 daha az bir maaş alarak emekli olma hakkı kazanıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir