Ekonomi

Günlük 77 TL İle İEP Kursları: Açılan Meslek Kursları ve Destek Ödemesi

Türkiye İş Kurumu işsizlik sorunun çözümü adına çeşitli projeleri uygulamaya geçiriyor. Bu projelerden bir tanesi de İş Başı Eğitim Programları. 

Vatandaşlara çeşitli meslek gruplarında sağlanan bu kurslar ile iş öğretimi yapılıyor. Kurs sonunda meslek sahibi olan vatandaşlar iş hayatına atılıyor. Peki bu kurslar hangi meslek gruplarında açılıyor? Bu kurslara kimler başvuru yapılıyor? 

İŞKUR İEP KURSLARI

Vatandaşların meslek sahibi olmaları adına sağlanan İEP kursları çok sayıda meslek grubu için sağlanıyor. Çeşitli sektörlerde sağlanan kurslar için daha önce ilanlarda yer alan meslek gruplarını sizlerle paylaşıyoruz. 

Müşteri Temsilcisi, Hasta Danışmanı, Hastane Hizmetlisi, Destek Personeli Büro İşçisi, Garson (Servis Elemanı), Sıhhi Tesisatçı,Elektronik Teknisyeni, Çanta İmalatçısı ve Saraciyeci, Eczane İşçisi, Satış Elemanı (Perakende), Alüminyum Doğramacı, Turizm Ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı, Müşteri Hizmetleri Görevlisi/Asistanı, İmalat Mühendisi/Üretim Mühendisi, Büro Memuru.

Bu meslek grupları sadece çok sık yayımlanan duyurular. Bunların yanında çok sayıda meslek grubu için eğitim veriliyor. 

GÜNLÜK ÖDEME

Kursiyelere İŞKUR üzerinden günlük ödeme yapılır. Bu ödemeler normal vatandaşlar için 77,70 TL, öğrenciler için 58,27, işsizlik ödeneği alanlar için 38,85 TL ve geleceğin mesleklerine başvuru yapanlar için 85 TL’dir.

BAŞVURU ŞARTLARI

İŞKUR üzerinde yer alan ve İEP kurslarına başvuru yapmak için geçerli olan koşullar.

* Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

* 15 yaşını tamamlamış olmak,

* İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

* Emekli olmamak, Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

* Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,

* İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

İş Başı Eğitim Programlarına başvuru yapacak adaylar ilanları İŞKUR Kurs İlanları Arama sayfasından takip edebilirler. Başvurular ise İŞKUR Müdürlükleri aracılığıyla yapılabilir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir