Ekonomi

İlk Defa Ev Alacak Vatandaşlara 25 Bin TL’ye Kadar Yardım

Türkiye’de vatandaşların en önemli hedeflerinden birisi de ev sahibi olmak. Bunun için uzun uğraşlar veren vatandaşlar, kendilerine ait bir evleri olmasını istiyorlar. Yıllarca çalışıp çabalayarak ev sahibi olmayı amaçlayan vatandaşlara devlette maddi destek sağlıyor.

Devletin ev sahibi olunması adına sağladığı maddi destekten faydalanmak isteyen vatandaşların ne yapması gerektiği ve hangi işlemler sonrasında destek alabileceğine dair bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz. 

DEVLETTEN EV ALMAK İSTEYENLERE DESTEK

Devlet tarafından sağlanan ev desteğinde sistem şu şekilde işliyor. Vatandaşlar bankalardan bir konut hesabı açtırıyorlar. Bu konut hesabında 3 yıl ile 5 yıl arasında kendilerinin belirlediği bir oranda para yatırıyorlar ve bankada bu parayı kullanmıyorlar. Bu para bankada birikiyor. Birikin para belirli sürenin dolması sonunda hibe destek ile birlikte kullanılabiliyor. 

Şartları Neler?

Bu konuda uygulanan mevzuata göre tamamı kendisine ev sahibi olmayan Türk vatandaşları konut hesabı açtırabilir. Bunun yanında 18 yaşından büyük olmak yada velisi ile birlikte açtırmak. Ayrıca hesap te bir kişinin adına açılır ve ortak kullanılamaz. 

ÖDEME VE DESTEK RAKAMLARI

Söz konusu desteği almak isteyen vatandaşlar için ödeme rakamlarına ilişkin ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. 

Devlet tarafında sağlanan konut desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar banka hesabından 36 ay ile 47 ay arasında para biriktirirlerse devlet katkısı yüzde 15 oluyor ve 20 bin 184 TL destek alınabiliyor. Eğer bu süre 48-59 ay olursa devlet desteği yüzde 18 oranına çıkıyor ve ödeme miktarı 21 bin736 TL oluyor. 60 ay ve daha fazla para birikimi yapanlar için devlet desteği yüzde 25 oluyor ve azami katkı tutarı 25 bin TL’ye ulaşıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir