Ekonomi

İş Arayan Vatandaşların İhtiyaçları İçin 888 TL İstihdam Yardım Parası

Devlet tarafından farklı durumlarda bulunan vatandaşlara sağlanan destek ödemelerini siz okuyucularımıza yapmış olduğumuz haberlerimiz ile aktarıyoruz. 
Bu haberimizde de siz okuyucularımıza Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ve işsiz vatandaşların iş bulmalarına destek olmak için sağlanan istihdam yardım parası ödemesi detaylarını aktarıyoruz. 

İşte söz konusu yardım parası ödemesi ve başvuru şartları;

İSTİHDAM YARDIM PARASI ÖDEMESİ

İstihdam Yardım Parası ödemesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara sağlanıyor. Bu ödeme her vatandaşa sağlanmıyor. Bu ödemeden yararlanmak için sağlanması gereken başvuru koşulları bulunuyor. Ödemeden yararlanmak isteyen adaylar ödemeleri tek seferde alamıyorlar. İki aşamalı olarak ödenen desteğe dair detaylar şu şekilde,

ÖDEMELER İKİ AŞAMALI YAPILIYOR

İstihdam Yardım Parası ödemeleri iki basamakta vatandaşlara ödeniyor. Bu basamağın ilki iş bulma aşaması olarak kabul ediliyor. İkinci aşama ise iş başvurusu kabul edilen adaylara sağlanıyor. 
Vatandaşlara iş arama döneminde İşe Yönlendirme Yardımı parası veriliyor. Bu ödeme bir sene içerisinde 3 defa alınabiliyor. Ödemeler 40 TL ile 100 TL arasında oluyor. 

Diğer aşamada ise İşe Başlama Yardımı olarak vatandaşlara ödenir. Bu aşamada işe başvurusu kabul edilen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla ödenen bu tutar 788 TL olarak verilir. Bu ödeme tutarı Asgari Ücretin üçte biri oranında hesaplanır. 

Bu iki ödeme ile vatandaşlar işe başlama ve işe kabul sürecinde 888 TL destek alınır. 

BAŞVURU ŞARTLARI

Söz konusu destek haberimizin içeriğinde de dile getirdiğimiz gibi her vatandaşa ödenmiyor. Bu destekten faydalanmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken koşullar şunlar;
* 18 yaşından büyük olmak ve 55 yaşından küçük olmak.

* Bunun yanında ödemelerden faydalanmak için Aile Bakanlığı’na bağlı SYDV’ler aracılığıyla Gelir Testi Testi yaptırmış olması gerekiyor. Bu test sonucuna göre; belirli bir gelir seviyesinin altına olan ve Aile Bakanlığı’ndan sosyal yardım alan vatandaşlar bakanlık tarafından sağlanan İstihdam Yardımı Ödemesi’nden faydalanabiliyor.

Başvurular Nereye Yapılıyor?

İstihdam Yardım Parası desteği Aile Bakanlığı tarafından sağlanıyor. Başvurular ise bakanlığa bağlı olarak çalışan vatandaşların yaşadığı il veya ilçelerde ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına yapılır. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir