Ekonomi

İşi Olmayan Gençlere Devletten Günlük 85 TL Harçlık ile Meslek Kursu

İşsiz vatandaşların çalışma hayatında yer almaları adına çok sayıda proje ve kampanya bulunuyor. Çoğunluğu İŞKUR ve Çalışma Bakanlığı aracılığıyla gerçekleştirilen bu projelerden biride işsiz gençlere sağlanan mesleki eğitim kursları ve bu kurslara katılan adaylara sağlanan günlük harçlık. 

İŞSİZ GENÇLERE GÜNLÜK 85 TL HARÇLIK

Öncelikle sistem şu şekilde işliyor. İşsiz adaylar İŞKUR tarafından sağlanan İş Başı Eğitim Programlarına başvuruda bulunuyorlar. Çok sayıda meslek sektöründe sağlanan bu programların belirli bir süresi var ve o süre boyunca adaylar kurs eğitimi alıyorlar. Bilişim ve İmalat Sektöründe işyeri ve meslekler için bu kurs süreci 6 ay, diğer sektörler için ise 3 ay. Geleceğin meslekleri olarak adlandırılan programlarda ise kurs süresi 9 ay. Bu sektörler ise siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri. 

Başvuru Koşulları

Peki kimler günlük 85 TL cep harçlığı ile iş başı eğitim programlarına katılım sağlayabilirler? İŞKUR’un web sayfası üzerinde yer alan koşullar ve detayları şu şekilde,

Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak, Emekli olmamak, Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak.

GÜNLÜK 85 TL ÜCRET

Söz konusu bu programlara katılan adaylara;

* Katılımcı zaruri gideri (Günlük 77,70 TL, öğrenciler için 58,27, işsizlik ödeneği alanlar için 38,85 TL)

* Geleceğin meslekleri olarak belirlenecek mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara 85 TL zaruri gider ödenecektir.

*Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği program süresince karşılanacaktır.

Destekleri İŞKUR’un web sayfasında görüntülemek için: https://goo.gl/b6qz7D (Bağlantısını kopyalayıp, internet tarayıcısına yapıştırın ve enter tuşuna basın)

İŞKUR programlarından sürekli haberdar olmak için bizleri takip edin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir