Ekonomi

İşi Olmayan Vatandaşlara 2030 TL’ye Varan Aylık Maaş

Bilindiği üzere devlet işinden olan vatandaşlara işsizlik maaşı sağlıyor. İşsiz kalan vatandaşların mağdur olmamaları adına sağlanan bu maaş için ise vatandaşların sağlamaları gereken koşullar ve yapmaları gereken işlemleri detayları ile aktarıyoruz. 

İŞSİZLERE EN AZ 1015, EN FAZLA 2030 TL MAAŞ

İşinden olan vatandaşların iş bulana kadar geçen sürede mağdur olmamaları adına sağlanan işsizlik maaşı veriliyor. Belirli bir süre ödenen bu maaş için ise sağlanması gereken başvuru koşulları şunlar.

Bu koşulların ilki işsizlik maaşı alacak olan kişinin kendi rızası dışında işinden çıkarılmış olması gerekiyor. Bu koşul gereği işçinin ya işinden çıkarılmış olması yada işyerinin iflas etmiş gibi bir nedenden dolayı işine son verilmiş olması gerekiyor. Bu şartı sağlayan vatandaşlardan talep edilen diğer bir şart ise işine son verilmeden önce son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması. 

Ayrıca vatandaşlar işsiz kaldıktan 30 gün içinde işsizlik maaşı için başvuruda bulunmak zorundalar. İşsizlik maaşı için başvuru yapacak olan vatandaşlar başvurularını İŞKUR üzerinden şahsen yapabilirler. Şahsen başvuru yapacak adaylar başvurularını İŞKUR Müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirebilir.

Ne Kadar Ödenir?

Bu şartları sağlayan vatandaşlara en düşük 1 bin 15 TL maaş ödeniyor. SGK prim ödemelerine göre belirlenen bu tutar en yüksek iki bin liranın üzerine çıkarak 2 bin 30 TL oldu.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir