Ekonomi

İŞKUR’dan Gençlere İş Garantili Mesleklerde Eğitim ve 85 TL Günlük Harçlık

İŞKUR tarafından sağlanan Türkiye İş Kurumu iş sahibi olmak isteyen gençlere iş başı eğitim programları uyguluyor. Bu uygulama ile işsiz vatandşalara mesleki eğitimler veriliyor. Ayrıca bu eğitimler sırasında ise vatandaşlara günlük zaruri ihtiyaçlarını karşılamaları adına ödemeler yapılıyor. 

GELECEĞİN MESLEKLERİNDE GÜNLÜK TUTAR 85 TL OLDU

İŞKUR tarafından sağlanan İşbaşı Eğitim Programı; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Bu alanların dışında siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programları ise 9 ay uygulanıyor.

Geleceğin meslekleri olarak adlandırılan bu programlara 18 ile 29 yaş arasındaki adaylar katılabiliyor. Haftada 6 gün ve günde 5 ile 8 saat arası eğitim yapılıyor. Bu eğitimlere katılan öğrencilere ise günlük 85 TL harçlık sağlanıyor. Bu tutar 75 TL idi ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk gün içinde yaptığı açıklamasında bu rakamın 85 TL’ye çıkarıldığını duyurdu. 

BAŞVURU KOŞULLARI

İŞKUR tarafından yayımlanan açıklayama göre bu programlara katılmak için aşağıda sizlere aktardığımız koşulların sağlanması gerekiyor. 

Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak, Emekli olmamak, Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak.

İŞKUR programlarından sürekli haberdar olmak için bizleri takip edin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir