Ekonomi

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartının iptal edilmesi kart sahiplerinin sıklıkla araştırdıkları konulardan bir tanesidir. Kredi kartı çeşitli nedenlerle iptal ettirilmek istenebilir. Neden ne olursa olsun her kart sahibinin kartını iptal ettirmeye hakkı bulunmaktadır. Peki kartını iptal ettirmek isteyen kişiler kartlarını nasıl iptal ettirebilirler?

Kredi Kartını Tamamen Kapatarak İptal Ettirmek

Kredi kartını artık kullanmayacak olan kişiler, kartını tamamen iptal ettirme yolunu tercih edebilirler. Bu işlem için çalıştığınız bankanın çağrı merkezi ile iletişim haline geçmeniz yeterli olacaktır arayabilirsiniz. Bankanın tarafınızdan aldığı bu arama sonrasında kartı en fazla 7 iş günü içerisinde iptal etmesi ve kapatması gerekmektedir. 7 gün içerisinde kartınızı kapatmamanızı istedikleri için sizlere farklı avantajlar sunmak için teklifler gelebilir. İsterseniz bankanın sizin için sunduğu avantajlardan faydalanabilir isterseniz de kartınızı kapattırabilirsiniz. Burada seçim size aittir.

Şubeden Dilekçe Vererek Kredi Kartını İptal Ettirmek

Kredi kartı iptali Garanti bankasında telefon bankacılığı ile sağlanmamaktadır. Bu nedenle farklı yöntemler denemeniz gerekebilir. Size en yakın olan şubeye giderek, kartınızı kapattırmak istediğinize dair dilekçe yazdığınız takdirde bu bankalar kartınızı iptal edeceklerdir.  Kredi Kartı Iptali Akbank için de telefon bankacılığı desteklenmediğinden dolayı aynı şekilde gerçekleşmektedir. Bu bankaları ziyaret ederek iptal işlemini bir hafta içerisinde sonuçlandırmanız mümkün olacaktır.

Banka Kredi Kartınızı İptal Etmiyor ise Ne Yapmak Gereklidir?

Bankanız kartınızı iptal etmek zorundadır. Çünkü Banka kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği adı verilen yönetmeliğe göre banka fark etmeksizin başvurunuz sonrasında banka kartınızı en fazla 7 gün içinde iptal etmek zorunda. Eğer banka kartınızı bu süre geçmiş olmasına rağmen kapatmıyor ise, bankadan şikayetçi olarak kartınızı kapattırabilirsiniz.

Kredi kartı iptal için yapmış olduğunuz belgelerin çıktılarını alarak BBDK adı verilen kuruma bir şikayet dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Şikayetiniz sonrasında kartınız kapatılacaktır. Kredi kartı borcunuz bile bulunsa kartınızı kapatmanız için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Borçlu kişiler de bu nedenle kartları kapatılmadığı takdirde şikayette bulunabilirler ve daha önce imzalamış oldukları kredi kartı sözleşmeleri tek taraflı bir şekilde fes edebilirler.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir