Ekonomi

Ocak Ayında Engelli Aylığına Ne Kadar Zam Yapılacak?

Bilindiği üzere devlet engelli vatandaşlara aylık maaş ödüyor. Ocak ayının gelmesiyle bu maaş miktarı da artırılacak. Memur maaşlarında yaşanan artışa bağlı olarak artış gösteren engelli maaşlarında oluşan son tutarları ve başvuru koşullarını sizlerle paylaşıyoruz. 

2019 ENGELLİ MAAŞI TUTARLARI

2019 yılında engelli vatandaşlara sağlanan aylıklarda yaşanacak artış miktarları şu şekilde olacak. Engel oranına göre değişen maaşlarda yüzde 40 ile yüzde 69 engeli olan vatandaşlara ödenen aylık tutarı 433,68 liradan 480,21 liraya yükseklecek. Engel oranı yüzde 70’in üzerinde olan vatandaşlara ödenen aylıklar ise 650 liradan 720 liraya çıkacak. 

Peki Engelli Maaşını Kimler Alabilir?

Devlet tarafından sağlanan engelli maaşını almak için bazı başvuru koşulları bulunuyor. Bu koşulları sağlayan vatandaşlara engel oranlarına göre bir maaş bağlanıyor. Peki devletin sağladığı engelli maaşını almak için ne hangi şartları yerine getirmek gerekiyor? İşte o koşullar, Engelli vatandaşlara ödenen engelli aylığını almak için 18 yaş sınırını sağlamak gerekiyor. 18 yaşından küçüklere bu maaş bağlanmıyor. İlinci şart ise sigortalı olarak çalışan veya SGK’dan gelir veya aylık alan engelliler aylık alamıyor. Engelli aylığı alabilmek için çalışmamak dışında bir de gelir sınırı var. Bu şartları sağlayan ve en az yüzde 40 engelli olduğu tespit edilen kişilere engelli aylığı ödeniyor.

Devlet Desteklerine dair detayları takip etmek için bizleri takip edin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir