Ekonomi

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır 2019

Öğrenci yardım parasının alınması eğitim hayatında ihtiyaç sahibi ailelerin eğitim masraflarının karşılanması için devlet tarafından verilen desteklerdendir. Bu sayede fakir ailelerin çocuklarının fırsat eşitliği kapsamında iyi bir eğitim almaları amaçlanmakta ve ailelere maddi anlamda yardımda bulunulmaktadır.

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci yardım başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne yapılmaktadır. Bu yardımın verilmesinin sebebi çocuklarının eğitim masraflarını karşılamayacak olan ailelerin desteklenmesi ve çocukların esirgeme yurtlarına verilmesinin engellenmesi amaçlanmaktadır.

Öğrenci yardım parası alabilmek için veliler il müdürlüklerine dilekçe ile başvurmakta ve destek almak istediklerini belirtmektedir. Kurum yetkilileri de bu talep üzerine öğrencinin ailesini araştırmakta ve öğrencinin maddi durumunu incelemektedir. Durumları yardım parası almaya uygun görülen kişiler bu yardımdan yararlanabilmektedir.

Öğrenci Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 

Öğrenci yardım parası SED başvurusu olarak da bilinmektedir. Bu yardımdan yaralanabilmek için;

•    Öğrencinin ve velisinin kimlik belgesi
•    Çocuğun okuduğu kurumdan alınacak öğrenci belgesi
•    Gelir belgesi ya da gelirinin olmadığına dair belge
•    İkametgah ve aile fertlerine ait nüfus kayıt örneği
•    Ev kira ise kira sözleşmesi ya da ev kendilerine ait ise tapu fotokopisi
•    Öğrenci velisinin iş aramak üzere başvuru yapması; İş-kur kayıt belgesi 

Yukarıda bahsi geçen belgelerin sosyal hizmet müdürlüğüne teslim edilmesi ve başvuru sonucunun beklenilmesi gerekmektedir. Başvuru olumlu karşılandığı takdirde öğrencinin ailesine aylık düzenli maaş bağlanmaktadır. Fakat bu maaşın devam edip etmeyeceği ailenin maddi durumuyla ilgilidir. Eğer ailenin durumu düzelirse yardım sonlandırılmaktadır. 6 aylık kontroller ile kurum yetkilileri ailelerin durumlarını ve öğrencinin eğitimini denetlemektedir.

Öğrenci Yardım Parası Ne Kadardır? 

Öğrenci yardım parası, eğitim gören çocuğun bulunduğu eğitim kademesine göre farklılık göstermektedir. Eğitimlerine okul öncesi dönemde yani ana sınıfında devam eden çocuklar için çocuk yardım parası aylık 456 TL’dir. Eğitimlerine ilkokul 1. sınıftan 8. Sınıfta dahil olmak üzere devam edenlere aylık 684 TL, ortaöğretimde öğrenimlerine devam edenlere aylık 730 TL, eğitimlerine yüksek öğrenimde devam eden öğrencilere ise aylık 821 TL destek verilmektedir.

Öğrenci yardım desteğinden her yıl yaklaşık olarak 80.000 civarında öğrenci ve ailesi faydalanmaktadır.   

Kamuilanlari.com Özel İçerik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir