Ekonomi

Otomotiv Sektöründe ÖTV İndirim Oranı Artırılsın ve Aralık 2019’a Kadar Uzatılsın Talebi

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda bir basın toplantısı düzenledi. Bu basın toplantısında ekonomi gündemini ele alan İsmail Tatlıoğlu, otomotiv sektöründe yaşanan sorunlara değindi.

ÖTV İNDİRİMİ YÜZDE 25’E ÇIKARILMALI

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Mecliste yapmış olduğu açıklamalarında otomotiv sektörüne dair verileri paylaştı. Bu sektörün Türk ihracatında lider konumda olduğunu vurgulayan İYİ Partili Vekil hükümetin atmış olduğu adımları değerlendirdi. Vergi konusuna değinen İsmail Tatlıoğlu ÖTV tutarlarını eleştirdi. Türkiye’de üretilen ve fabrika çıkış fiyatı 100 bin TL olan bir aracın yüzde 77’sinin vergilerden oluştuğunu ifade eden İYİ Parti Milletvekili Tatlıoğlu, uygulamada olan ÖTV indirimi ile bu tutarın yüzde 59’a çekildiğini vurguladı. Bu kapsamda ÖTV indirimlerinin uzatılmasını isteyen İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu şu açıklamalarda bulundu. 

“ÖTV indirimi ile sektör olumlu yönde etkilendi ama tekrar bir daralma söz konusu. Dünyada Danimarka ve İsrail’den sonra verginin en yüksek olduğu üçüncü ülke konumundayız. Sektördeki kanamayı durdurmak zorundayız. Otomotiv sektöründe ÖTV’deki yüzde15 puanlık indirimin yüzde 25’e çıkarılması gerekir. Bu indirim, 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam etmelidir.”

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir