Ekonomi

Paraf Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Paraf kredi kartı başvurusunda bulunabilmek için Halkbank tarafından çok çeşitli imkanlar tanınmıştır. Paraf kart, Halk Bankası’nın kredi kartı olmasının yanında yurt içi ve yurt dışı alışverişinde kullanılan ve peşin ya da taksitli alışveriş imkanı sunan bir karttır.

Paraf kredi kartı başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Halkbank web adresindeki paraf online adresinden başvuru yapılabileceği gibi 0850 222 0 400 numaralı Halkbank Dialog müşteri hizmetlerinden de kart başvurusu yapılabilir. Ayrıca Halkbank şubeleri ve internet bankacılığından paraf kredi kartına sahip olunabileceği gibi PARAF boşluk T.C. Kimlik Numaranız boşluk gelir bilginizi yazıp 3452’ye SMS gönderilerek kart başvurusunda bulunulabilir.

Bir kamu bankası olan Halkbank tarafından yapılan inceleme sonucunda başvuru sahibinin kredi notu, bankacılık geçmişi ve düzenli geliri gibi özellikler incelenerek paraf kredi kartı sahibi olunup olunamayacağı başvurana bildirilmekte ve kredi kartı limiti olarak belgelediği maaşının 4 katına kadar bir limit belirlenebilmektedir. Örneğin maaşı 3.000 TL olan bir başvuru sahibi 12.000 TL’ye kadar bir limit belirleyebilir. Fakat başvurucunun başka bankalara ait kredi kartı limitleri paraf kartın limitinin düşük belirlenmesine sebep olabilmektedir.

Halkbank Kredi Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Paraf kredi kartı başvurusunda bulunmak için şu belgelerin kredi kartı başvurusu sırasında Halk Bankası’na sunulması gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır:
 

  • Kimlik belgesi ve fotokopisi
  • İkametgah adresi ve fotokopisi
  • Son üç aya ait başvuran adına düzenlenmiş herhangi bir fatura (elektrik, su, internet faturası gibi)
  •  Başvuru sahibinin düzenli gelirinin olduğuna dair belge

İle başvuru yapan 18 yaşını doldurmuş müracaat sahipleri banka onayının ardından en geç 15 gün içinde Paraf kredi kartlarını adreslerine isteyebilmekte ya da banka şubelerinden şahsi olarak teslim alabilmektedir. 

Paraf Kartta Kart Ücreti Var Mı?

Paraf kart ücreti olup olmadığı birçok kişinin merak ettiği bir husustur. Bankalar kendi maaş müşterilerine kart aidatı yansıtmamaktadır. Fakat maaş müşterisi olmayan diğer müşteriler kart aidatı ödemeye mecbur bırakılmaktadır. Paraf kart aidatı Paraf Klasik Kart için 32 TL, Paraf Gold Kart için 52 TL, Paraf Platin Kart için 83 TL ve Paraf Business Kart için kart ücreti 75 TL’dir. Ayrıca bu ücretlere kart aidatı üzerinde %5 oranında BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) yansıtılmaktadır.

Kart ücreti yansıtılan müşteriler bu ücretlerden kurtulmak için çeşitli yollar izleyebilir. Örneğin emekli ve çalışan ise maaşını Halkbank’a taşıyabilir. Vadeli hesap ve altın hesabı gibi yatırım hesabı açtırarak kredi kartı aidatından muaf olabilir. Ayrıca kredi kartının karta aidat olarak yansıtıldığı andan o dönemki ekstre kesilinceye kadar banka müşteri hizmetlerini arayarak kart aidatının iptal edilmesi istenebilir. Bankalar bu tarz itirazları olumlu karşılamakta ve kart aidatının tamamını ya da bir kısmını silebilmektedir.

Kamuilanlari.com Özel İçerik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir