Ekonomi

Primi Yetmediği İçin Emekli Olamayanlara Toplu Para

Çalışma hayatında yer alan vatandaşların en büyük arzusu yaşlandıklarında emekli olmak. Ancak bazı çalışanlar çeşitli nedenlerden dolayı emekliliklerine hak kazanamıyorlar. Bu durumlarda ise yıllarca prim parası yatırmış olan vatandaşlara bu paralar güncel tutarları ile iade ediliyor. 

Kamu İlanları olarak bizlerde SGK tarafından yapılan bu toplu para iadesine dair detayları sizlerle buluşturuyoruz. 

SGK’DAN TOPLU PRİM PARASI İADESİ

Emekli olmak için yaş, prim ve gün şartlarını tamamlamış olmak gerekiyor. Bu şartlardan biri dahi eksik olsa emekli olunamıyor. Bu kapsamda yaş şartını tamamladığı halde emekli olamayan vatandaşların prim iadesi alabilmeleri adına iki koşul bulunuyor. 

Bu şartlardan ilkinde sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak. İkinci şart ise emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak. Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor. 

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) toplu para iadesi almak için başvuruda bulunmak gerekiyor. SGK’ya dilekçe ile başvuru yapılıyor. Daha sonra kurum şartları inceliyor ve karar veriyor. Eğer kurum toplu para ödemesine karar verirse ödeme hak sahibine yapılıyor. 

Kamu Haberlerinden haberdar olmak için bizleri takip edin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir