Ekonomi

PTT Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT kredisi almak için vatandaşlar banka ve PTT şubelerini ortak olarak kullanmaktadır. Aslında direkt olarak PTT , kredi kullandırma hizmeti sunmamaktadır. Fakat tüketicilerin kredi taleplerini avantajlı yollarla karşılamak amacıyla bankalar ile anlaşma sağlayan PTT uygun faiz oranları ve vade avantajlarıyla kredi talebi olan müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Krediyi PTT aracılığı ile bankadan karşılayan müşteriler ödemelerini ise PTT şubelerine yapmaktadır.

PTT kredisinden faydalanmak için bankalar yaş sınırı koymaktadır. Bankadan bankaya değişmekle birlikte en üst kredi çekebilme yaşı 84 olarak belirlenmiştir. Örneğin 82 yaşında olan bir kimse en fazla 2 yıl vade ile PTT kredisinden yararlanabilmektedir.

PTT Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT kredisi başvuru şartları, PTT’den maaşını çeken maaş sahipleri ve emekliler için farklı PTT’den maaş almayan müşteriler için ise farklı şartları bulunmaktadır. PTT kredileri aslında PTT’den maaşını alan müşteriler ve emekli vatandaşlara yönelik devlet tarafından sunulan bir hizmettir. Bu sebeple bu kredilere PTT aracılığı ile maaşı alan emekli vatandaşlar yoğun ilgi göstermektedir. Maaş müşterilerinin bu krediden yararlanabilmesi için;

  • PTT aracılığı ile emekli maaşını alıyor olması
  • Kredi alacak kişinin 84 yaşından büyük olmaması
  • Kredi çekildiğinde ödenecek aylık tutarın başvuru sahibinin maaşının yarısından fazla olmaması

Aranan en önemli şartlardandır. Emekli maaşını PTT’den almayan diğer kişilerde 18 yaşını doldurmaları, gelirini belgelemeleri ve kredi notlarının yüksek olması halinde PTT’nin bankalarla yapmış olduğu anlaşmalardan yararlanıp kredi kullanma imkanına sahip olacaktır. Fakat maaş müşterisi olmayan kimselerin bu krediyi kullanmaları veya bankaya bizzat müracaatları arasında herhangi bir fark ve avantaj bulunmamaktadır.

PTT Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?

PTT aracılığı ile emekli maaşını alanlar kredi kullanmak için PTT şubelerinde PTT kredi başvuru formunu eksiksiz teslim edip bu krediye başvuru yapabilir. PTT yetkilileri, kredi başvurusu anlaşmalı bankalara yönlendirmekte ve başvurunun onayı halinde başvuran kişinin PTT hesabına kredi yatırılmaktadır. İstendiği takdirde bankadan da kredi bizzat teslim alınabilir. Kredi ödemeleri ise yine PTT aracılığı ile yapılmaktadır.

PTT kredisi veren bazı bankalar şunlardır:

Aktifbank Emekli Kredisi; 60.000 TL’ye kadar aylık %3,19 faiz oranı ve 36 aya varan vade imkanıyla PTT’den maaşını alan 80 yaşını geçmemiş emeklilerin ihtiyacının karşılanmasına fırsat vermektedir. Bankaya gitmeden PTT’den kredi başvurusunda bulunulmakta ve ödemeler yine PTT aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu krediyi kullanmak isteyenlere 300 TL dosya masrafı ödetileceği de bilinmesi gereken hususlardandır.
Denizbank PTT Kredisi; 36.000 TL üst limit, aylık %3,08 faiz oranı ve 36 aya varan taksit avantajı ile 80 yaşını doldurmamış PTT’den maaşını alan müşteriler bu krediyi PTT’ye başvuru yaparak kullanabilmektedir. Ödemelerini de yine PTT’ye yapabilecek müşteriler dosya masrafı ve kredi tahsis ücreti ödemeyecektir.

Kamuilanlari.com Özel İçerik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir