Ekonomi

Restoran, Lokanta Açmak İçin KOSGEB Desteği

Devlet desteğinden yararlanarak restoran ve lokanta açmak isteyenler KOSGEB kredilerine yoğun ilgi göstermektedir.

KOSGEB 50.000 TL’ye varan hibe, 100.000 TL’lik kredi kullandırma avantajıyla faizsiz ve düşük faizli kredi imkanları sunmakta restoran ve lokanta gibi iş kollarında faaliyet göstermek isteyen girişimcileri devlet hibeleriyle desteklemektedir.

KOSGEB lokanta ve restoran desteklerini kendisi vermemektedir. KOSGEB anlaşmalı olduğu bankalara girişimcileri yönlendirmekte ve başvuru sahiplerinin faizlerini kendisi karşılamaktadır. Başvuru sahipleri ise hibe desteğinin yanında faizsiz kredi sahibi olmakta ve yalnızca kredinin ana para borcunu ödemektedir. KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalar; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası ve Denizbank’tır. Bu bankalara başvurular KOSGEB proje onayının akabinde yapılmaktadır.   

Restoran, Lokanta Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Restoran ve lokanta açmak için KOSGEB kredilerinden yararlanarak 150.000 TL’ye varan faizsiz kredilerden yararlanılarak iş yeri sahibi olunmaktadır. Bu imkana sahip olup restoran ve lokanta açmak için öncelikli olarak KOSGEB tarafından açılan girişimcilik kurslarından başarıyla sertifika sahibi olmak gerekir. Bu kursların zamanını KOSGEB belirlemekte ve 32 saatlik eğitim verilmektedir.

KOSGEB kursunu başarıyla bitirdikten sonra lokanta açmak için KOSGEB iş planı projesi hazırlanmalı ve bu projede işin anlatımı yapılarak KOSGEB onayına sunulmalıdır.

KOSGEB onayı sonrasında işletme açılışı resmi kurumlar aracılığı ile tamamlandıktan sonra işletme açılışı gerçekleştirilmeli ve yapılan harcamaların faturaları ile KOSGEB restoran ve lokanta kredisinden yararlanmak için bankaya müracaat edilmektedir. Banka şayet başvuru sahibinin kredi notu yüksekse ve herhangi bir eski ödenmemiş kredi borcu bulunmaması halinde faizsiz olarak başvuru sahibine kredi imkanı sağlamaktadır.

KOSGEB Restoran ve Lokanta Desteğinin Kapsamı

KOSGEB’den destek alan projeler yiyecek ve içecek hizmetleri faaliyetlerinin tamamını değil yalnızca bir kısmını kapsamaktadır. KOSGEB restoran ve lokanta desteğini yalnızca bu alanda faaliyet yürütecek olan aşağıdaki hizmetlere devlet desteği sunmaktadır.

Bunlar;

  1. Lokantalar ve seyyar yemek hizmetleri alanındaki işletmeler
  2. Dışarıya yemek hizmeti sunan (catering) işletmeleri
  3. Özel günlerde dışarıya yemek hizmeti sunan işletmeler
  4. Diğer yemek hizmeti faaliyetleri

KOSGEB internet sitesi üzerinden ilan edilmiş bu hizmetler dışındaki yiyecek ve içecek alanlarında faaliyet yürütmek isteyen işletmeler KOSGEB lokanta desteğinden yararlanamamaktadır. Bu sebeple KOSGEB proje örnekleri hazırlanırken faaliyet alanının KOSGEB kredisinden faydalanıp faydalanamayacağı hususu dikkate alınmalıdır.

Kamuilanlari.com Özel İçerik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir