Ekonomi

Sahte Fatura Ödeme Noktalarına İlişkin BDDK’dan Uyarı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yapmış olduğu bir açıklama ile son dönemlerde sayılarında artış gözüken sahte fatura ödeme noktalarına dair açıklamalarda bulundu. 

Bu konuda vatandaşları uyaran BDDK bu tür işyerlerine karşı vatandaşların nasıl bir yol izlemelerine ilişkin bilgi verdi. Kamu İlanları olarak sizlere bu uyarıyı aktarıyoruz. 

BDDK’TAN SAHTE FATURA ÖDEME NOKTASI UYARISI

Son dönemlerde oldukça sık karşılaşılan bir dolandırıcılık türü sahte fatura ödeme noktası BDDK’yı hareket geçirdi. Bu alanda yaşanan mağduriyetlerin artması üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bir basın açıklamasında bulundu. 

Bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine karşı nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair bilgiler veren BDDK 10 haneli temsilci kodunun ve kare kodunun bulunduğu etikete dikkat çekildi. İşte o açıklama.

BDDK Tarafından Yapılan Açıklama

“Kurumumuz internet sayfasında yayımlanan yetkili kuruluş listelerinde ve söz konusu yetkili kuruluşların kendi internet sayfalarında yayımlanan temsilci listelerinde yer alıp almadığının kontrol edilmesine dikkat edilmeli. İş yerlerinin dış cephesinde; kurumumuz logosunun, ödeme kuruluşunun logosunun, 10 haneli temsilci kodunun ve kare kodun yer verildiği etiketlerin bulunup bulunmadığının kontrol edilmeli. İş yerlerinde; ‘… şirketi … ödeme/elektronik para kuruluşu tarafından …tarihinden itibaren ödeme/elektronik para hizmeti sunmak üzere temsilci olarak yetkilendirilmiştir.’ ifadesinin yer aldığı ödeme veya elektronik para kuruluşunca düzenlenen ‘yetkili temsilci sertifikasının’ asılıp asılmadığının kontrolüne azami dikkat gösterilmeli. Kurumumuzdan faaliyet izni almamış şirketlere, kişilere ve yetkisiz şirket ve/veya kişilerin temsilcilerine itibar edilmemesine ve konuya ilişkin olarak kurumumuza ihbar veya şikayette bulunulmasına azami dikkat ve özen gösterilmesi önem arz etmektedir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir