Ekonomi

Salma- Gezen Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır?

Salma tavukçuluk kredisi kullanabilmek için finansman sağlayan kurumların başında devlet bankası olan Ziraat Bankası gelmektedir.

Salma tavukçuluk ya da toplumda bilinen adıyla gezen tavukçuluk gerek yumurta ve gerekse tavuk eti üretiminde daha sağlıklı ve daha kaliteli bir yetiştirme yöntemidir. Bu sebeple devlet salma tavukçuluk faaliyetlerinin geliştirilmesi ve çoğalması için hibe ve destek programları ve düşük faizli krediler kullandırmaktadır.

Salma tavuk sisteminde bazı şekil şartları bulunmaktadır. Kümes alanında 100 tavuk en az 16 metrekarelik alanda bakılmalı, tavukların hareket edebileceği ve yumurtalarını rahatça yumurtlayabileceği geniş alanlar bulunmalıdır. Ayrıca tavuk kümesinin güney cephesi bolca pencere dizayn edilmeli ve kümes içinin aydınlatılması sağlanmalıdır.

Ziraat Bankası Salma Tavukçuluk Kredisi

Ziraat Bankası tavukçuluk kredisi 2019 yılında da bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyaçlarına can suyu olmaktadır. Ziraat Bankası salma tavukçuluk alanında iki farklı kredi kullandırma imkanı sunmaktadır. Birinci seçenek yukarıda belirtilen şekil şartlarına uygun yapılacak yeni işletmelere 100.000 TL’ye kadar ekipman ve kuruluş giderleri alanında 5 yıla kadar vade ve aylık %0,5 uygun faiz oranıyla verilen tavukçuluk kredisidir. Bu krediyi kullanmak isteyen girişimciler hazırladıkları projelerle birlikte Ziraat Bankası şubelerinden müracaatlarını gerçekleştirip 100.000 TL’ye kadar olan masraflarının tamamını bu kredi ile karşılayabilmektedir.

İkinci olarak ise salma tavukçuluk yapacak işletmelere canlı hayvan alımlarında kredi desteği sağlanmaktadır. Bu krediden yararlanabilmek için yumurta ve tavuk eti üretimi yapan işletmelerin tavuk sayılarının en az 1.000 adet olması ve bu hayvanların alım faturalarının ve sağlık olarak herhangi bir sorunlarının olmadığına dair veteriner raporlarının bulunması gerekmektedir.

Ziraat Bankası canlı hayvan alımlarında kredi üst limiti 100.000 TL olarak belirlenmiş olup kredi faizleri aylık %0,5 olarak belirlenmiştir. 5 yıla kadar vade imkanı sunan bu krediden faydalanmak isteyen işletme sahiplerinin Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Salma Tavukçuluk Kredisi İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Salma tavukçuluk için gerekli belgeler kredi başvurusunun kabul edilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu belgelerden bir ya da birkaçına sahip olmamanız kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Gerekli olan belgeler şunlardır:
 

  • Kimlik belgesi
  • ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olduğunu gösteren belge
  • Krediye karşılık gösterilecek teminatlar
  • Bilanço esaslı çalışan işletmelerin son üç aylık bilanço tablosu
  • Tarımsal işletmeyi ortaya koyan tapu ya da kira kontratı gibi belgeler

Kamuilanlari.com Özel İçerik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir