Ekonomi

SGK Bildirimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu personel işe giriş bildirimi işveren tarafından ilgili kişinin işe başladığında Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi üzerinden işe giriş işleminin tamamlanması ve iş ilişkisinin resmi geçerlilik kazandığını gösteren belge, SGK işe giriş bildirgesi nedir? Sorusunun kısaca tanımıdır.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır?

Personelin işe giriş bildirgesi T.C. kimlik numarası ile e-Sigorta kanalıyla, SGK’nın ilgili sayfasından yapılmalıdır. SGK’ya posta yoluyla veya elden yapılacak bildirimler kabul edilmemektedir. İşveren, SGK’nın ilgili sayfasından çalışanın T.C. kimlik numarası ile sorgulama yaptıktan sonra, işe giriş bildirgesi formunu doldurularak işlemi tamamlamalıdır.

Bunula birlikte artık çalışanlar e-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumunun uygulamalarına girerek 4-a Sigortalılık Bildirimi uygulamasından iş başı tarihlerini kuruma kendileri bildirebileceklerdir. SGK kişilerin bildirimleri ile işverenlerin bildirimlerini kıyaslayarak, uyuşmazlık olması durumunda işyerlerini bizzat denetleyebilecektir.

SGK İşe Giriş Bildirgesinin Süresi Nedir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, işbaşı yapan her yeni çalışan için işveren tarafından çalışanın işbaşı yaptığı tarihten bir gün önce SGK işe giriş bildirgesi yapılması zorunludur. Çalışan 2 aylık deneme süresinde dahi olsa yine aynı koşullar altında sigortalı işe giriş bildirgesi yapılması gerekmektedir.

Personelin işe giriş bildiriminin işbaşın tarihinden bir gün önce yapılmayacak olmasının bazı istisnaları vardır, bu istisnalar;
 

  • Bu tarihin resmi tatil günlerine denk gelmesi durumunda bildirge resmi tatil sonrası ilk iş gününde yapılmak zorundadır.
  • Yeni aşılan ve ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlayan işletmeler faaliyete geçtikten sonraki bir ay içerisinde işe alınan çalışanlara ait işe giriş bildirgelerinin bir ay içinde,
  • İnşaat, balıkçılık ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin işe başlayan personele ait işe giriş bildirgelerinin, personelin çalışmaya başladığı tarihte,
  • Uluslararası sefer yapan ulaştırma araçlarına yolculuk sırasında alınarak çalıştırılanlara ait işe giriş bildirgelerinin sigortalıların çalışmaya başladıkları tarihten itibaren bir ay içinde
  • İşe giriş bildirgesinin son bildirim süresinin mali tatile denk gelmesi halinde, işverenin bildirgeyi mali tatili sonrasındaki 7 takvim günü içinde SGK’ya girmesiyle bildirge zamanında verilmiş sayılacaktır.

Kamuilanlari.com Özel İçerik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir