Ekonomi

SGK Emekli Olamayan Vatandaşlara Toplu Para Ödemesi Yapıyor

Türkiye’de çalışma hayatı içerisinde yer alan çalışanların büyük fedakarlık gösterdikleri alanlardan birisi de emeklilik konusu. Emekli olmak için yıllarca prim ödeyen çalışanlar aynı zamanda diğer şartları da sağlamak zorundular. 

Bu kapsamda mevzuata göre emekli olmak için Yaş, Prim ve Gün şartının sağlanması gerekiyor. Bu şartlardan 2’sinin sağlanıp birinin sağlanmadığı durumlarda ise SGK toplu para ödemesi yapıyor. Vatandaşların yatırdıkları prim paralarını güncel değerleri ile ödeyen SGK’nın bu ödemesine dair ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. 

SGK’DAN TOPLU PRİM ÖDEMESİ

SGK’dan toplu prim ödemesi almak için vatandaşların ilgili koşulların hepsini sağlamak zorunda. Bu ödemeler için belirlenen başvuru koşulları ise şunlar.

Öncelikle toplu para ödemesi alacak ksşinin Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmaması gerekiyor. Emeklilik için gerekli olan ikinci şart ise süre şartı. Bu şarta göre erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl prim ödemesi yapmış olmak. Son şart ise yaş şartını tamamlamış olmak.

Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

Bu ödemeyi almak için SGK’ya dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekiyor. Yoksa SGK bu ödemeyi kendisi yapmıyor. Vatandaşlar il SGK Müdürlüklerine bu ödeme için detaylı bilgi alabilir ve başvuruda bulunabilirler.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir