Ekonomi

SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu olup olmadığının sorgulanması için SGK resmi internet sayfası üzerinden ve E-devlet kapısı üzerinden sorgulama imkanı sunmaktadır.

SGK sorgulama sistemleri çalışanların ve işverenlerin prim borcu, evrak takibi ve emeklilik yaşı vb. pek çok sorgulamaya izin vermektedir.

SGK Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

SGK prim borcu sorgulama dijital ortamda, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi ve E-Devlet aracılığıyla çalışanlar ve işverenlerin ulaşabileceği bir sistemdir. Bu online sistem üzerinden SGK prim borçları öğrenilebileceği gibi borç ödemek de mümkündür.

SGK prim borcu sorgulama, Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden yapıldığında herhangi bir şifre ya da güvenlik önlemi olmaksızın sadece;
 

  • TC Kimlik Numarası,
  • Nüfusa kayıtlı olunan il ve ilçe bilgisi,
  • Doğum yılı,
  • Cilt No bilgisi girilerek sorgu ekranına ulaşılabilir.
  •  

E-Devlet İle Prim Borcu Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu sorgulama yapmanın diğer bir yolu da E-Devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. Birçok kamu kurumu gibi SGK da pek çok hizmetini E-Devlet çatısı altında toplamıştır. SGK internet sitesinde yalnızca kimlik bilgileri girilerek sorgulama ve borç ödeme yapılıyorken E-Devlet sisteminde şifre kullanımı gereklidir.

E-devlet şifresi eğer yoksa PTT şubelerinden temin edilebilir. E-Devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra 7143 GSS Yapılandırma Borç Sorgulama ve Döküm Alma sekmesine giriş yapılması halinde sorgulama gerçekleştirebilmektedir.

SGK İşveren Prim Borcu Sorgulama

İşverenlerin SGK prim borcu sorgulama yapmaları karşılaştıkları borçları ödememeleri halinde SGK borcu yoktur evrakı almak istediklerinde bu belgeyi alamazlar. Bu evrak işverenler için önemli bir evraktır çünkü kurumlar ihalelerde ve kamu desteklerinde vergi borcu yoktur belgesi almaları gerekir bu yüzden işverenler SGK prim borcu sorguladıklarında mutlaka görünen borcu en kısa sürede ödemelidirler.

İşverenler de SGK prim borcu sorgulama ve ödemelerini çalışanlar ve diğer vatandaşlar gibi E-Devlet ve SGK internet siteleri üzerinden yapılmaktadır. Yapılan sorgu sonrasında borç çıkması durumunda SGK internet üzerinden kredi kartıyla ödeme yapma imkanı sunmakta ve ödeme yapıldıktan bir süre sonra borcu yoktur yazısı alınabilmektedir.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir